دانلود پایان نامه -بررسی اثر آينه‏ هاي موج‎دار

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

نقد و بررسی دیگران
محمد مهدی مدرس در مقاله‌ای با عنوان «رنگ از رخ تمام قلم‌ها پریده است» این چنین می‌گوید: «سروده‌های کاووس حسن‌لی نشان می‌دهد که او در کار بررسی پدیده‌ها و چهره گشودن واقعیت‌هاست و می‌خواهد از انبوه خوانده‌ها، شنیده‌ها و اندیشیدن‌ها همراه با آمادگی و بیداری درون ازکام‌ها و ناکام‌ها پرده بردارد. از تخته‌بند تنگ پیوندهای سطحی برون آید و با گشودن بال رازگشای، به حقیقت‌های عریان پر بزند و با بینش ژرف و توان تحلیل، از آن‌چه می‌بیند و می‌شنود، پرده بردارد و به کمک طبیعت، نقش رنج‌ها و شادی‌ها را دریابد. یک شاعر دردشناس باید از کاربرد خمیرمایه‌ی خرد غافل نماند. تا حقایق را آن‌گونه که هست و آن-گونه که جلوه‌گری دارد، ببیند. چنین شاعری، پدیده‌ها را با چشم دل به تماشا می‌نشیند و «رنج بال‌های بسته» را درک می‌کند. یک شاعر ژرفانگر به درون خود و انسان‌های دیگر نقب می‌زند تا ناشنیدنی‌ها را بشنود و نادیدنی‌ها را ببیند، فریادها را احساس کند، فریادهایی که آوای آن از حصار تن بیرون نمی‌جهد ولی قابل احساس است و می‌توان  آن را دریافت.»(مدرس،1382: 72)
محمد حکیم آذر در مقاله‌ای با عنوان «شاعر لبخندها، نگاهی گذرا به رنگ از رخ تمام قلم‌ها پريده است» درباره‌ی این مجموعه‌ی شعر می‌گوید:
«کتاب «رنگ از رخ تمام قلم‌ها پريده است» را مي‌توان نمايشگاهي فراخ از نونگري حسن‌لی به شعر و به دنياي پيرامون خويش دانست. تنوع در فرم، قالب‌ها (از قالب‌هاي آشناي كهن گرفته تا قالب‌هاي نو)، غناي واژه‌ها، نگاه تازه و تفكر لطيف شاعر در اين مجموعه نشان مي‌دهد كه با شاعري دانش‌آموخته، نوطلب، آرمان‌گرا و نرم‌خو رو‌به‌رو هستيم.در يك نگاه كلي و گذرا به اين مجموعه تكرار چند مضمون توجه مخاطب را جلب مي‌كند. اميد به دست‌يابي انسان به ذات حقيقي خود، سر زندگي، نشاط و شادي از جمله مفاهيم و مضامين تكرار شونده در دفتر شعر ياد شده است. شعر شاعردر اين دفتر تكرار موزون خاطره‌هاي شاعرانه‌اي است كه او را احاطه كرده و اين خاطره‌ها چه شيرين و چه تلخ در هر شعر و نيز در كل مجموعه به پيامي اميد بخش، انتظاري شيرين، نشاطي ماندگار و افقي سبز مي‌انجامد. در اين ميانه تكرار «لبخند» بسيار چشم‌گير است. خنده ،لبخند و واژه‌هاي مرتبط با آن‌ها در دفتر «رنگ از رخ تمام قلم‌ها پريده است» بازتابي جدي از شهود شاعرانه‌اي است كه دنيا، انسان و خداوند را عاشقانه در كنار هم مي‌بيند و از فرط «رجا» به «خوف» نمي‌پردازد. اين موتيف شاعرانه در دفتر شعر مذكور حدود 43 بار در متن و 4 بار در عنوان شعرها آمده است. شاعر در پناه لبخند تابلويي رنگارنگ از آرمان‌ها و آرزوهاي بشري را ترسيم مي‌‌كند. تابلويي كه دست‌نيافتني نيست، اما بيگانگي انسان معاصر با سرشت‌ برين خويش او را از اين گوهر ارجمند دور انداخته است. هر چه بر سر آدمي مي‌رود از «بي‌ترانگي» و بي‌لبخند ماندن اوست.» (حکیم آذر،1387: 30-29)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو