دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-شباهت­ها و تفاوت­های روایت خاطره­ا

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مثلاً شخصیت زینب، باتوجه به لحن و بیانش نشان داده می­شود: «در می­زدند. ممدآقا بود. دلمان فرو ریخت.
گفتم: «زینب خانم، گمانم آمدن عقبت».
گفت: «گُه خوردند. مگر شهر هِرت است.»»(ص108).
و شخصیت راوی و مادرش در خلال این نگاه به لباس زینب نشان داده می شود:
«ممدآقا دید که من به پاهای برهنه­ی او نگاه می­کنم و گفت:«می­بخشید این ریختی آمده. تقصیر من است. بَرَش داشتم و آوردمش. خاله جان خانه نبود. می­خواست جوراب و چادر سیاه بپوشد، گفتم دیر می­شود. راه بیفت برویم.» مادر گفت:«ما که غریبه نیستیم. امّا صلاح بود با اجازه­ی مادرش باشد»(ص104).
مادرِ راوی، با دیدن تمییز شدن خانه خوشحال می­شود و خوشحالی­اش را این­گونه بیان می­کند: «به این می­گویند آدم تمیز و با شعور. اصلِ کار، تمیز کردنِ پس و پشت­هاست. این زهراخانم کثافت، دستی ظاهری به سر و روی چیزها می­کشید و سَمبَل می­کرد و شوهر پوفیوزش، می­خورد و می­خوابید و دایم مریض بود. چه بهتر که رفتند. به درک، چشمشان کور.»(ص107).
مادر راوی در مسایل بغرنج، دست و پایش را گم می­کند و نظرش عوض می­شود. ثبات رأی ندارد و با هر مسئله­ای، نظری جدید می­دهد و نگرانی­اش را با گفت­وگو نشان می­دهد. ابتدا از آمدن خدمتکار که خانه را برق می­انداخت خوشحال می­شود و سپس با گفتن دروغ­های زینب دست و پایش را گم می­کند و می­گوید: «نگفتم کسی را نباید آورد؟ نگفتم نباید به کسی اعتماد کرد؟چه می­دانیم ممدآقا چه کاره است…»(ص118) و تمام دیدگاهش نسبت به ممدآقا نجار بد می­شود. و دوباره درباه او می­گوید:«خوب که فکر می­کنم می­بینم شکل دزدهاست؛ بِهِش می­آید توی باند قاچاق باشد. …»(ص120). با گفتن حرف­های خاله­خانم درباره­ی زینب، مادر راوی دلش آرام می­شود و می­گوید: «بی­خودی به ممدآقا بدبین شدیم؛ بیست سال است که برای ما کار می­کند. همیشه هم عاقل و سر به زیر بوده. این دختره دارد دروغ می­گوید…»(ص130).
راوی همیشه آرام است و سعی می­کند ناآرامی درونیش را کسی باخبر نشود. سعی می­کند با مسائل منطقی برخورد کند اما گاهی با حرف­های زینب دچار ترس و وحشت می­شود و نمی­تواند آن­ها راباور کند. دلسوز است و نمی­خواهد زینب را به حال خودش رها کند و دوست دارد حمایتش کند.
بی­ثباتی در اوضاع و احوال جامعه باعث بی­ثباتی عقاید اشخاص شده است. همه چیز پایدار نیست. بنابراین با این اوضاع و بحران کسی نمی­تواند یک عقیده و رأی داشته باشد و همیشه نگران است و دائم تفکراتش دست­خوش دگرگونی می­شود. نویسنده با صحنه­پردازی زیبا، این بی­ثباتی در جامعه را با شخصیت­ها یکی کرده است.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو