بررسی پيشينه‌ی گويش شناسی در ايران-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

شخصیت دیگر هم که در این روایت به صورت غیرمستقیم با آن روبرو هستیم مادر راوی است. او زنی با نجابت است و از کارهای زشت و بی­ادبانه بدش می­آید. راوی با توصیف رفتن به بازار برای خرید و اتفاقاتی که آن­جا می­افتد مثلا ً متلک انداختن مردها و نیشگون گرفتن آن­ها و برخورد مادرش را بیان می­کند که با اخم و داد و فریاد و اعتراض، روحیات و اخلاق­اش را آشکار می­کند. هم­چنین نمی­خواهد راوی از اتفاقات بد باخبر باشد. مراقب رفتار و اعمال اوست و دائم سعی می­کند حقیقت­هایی که مربوط به بزرگ­ترهاست از چشم بچه­ها بپوشاند. مثلاً هر وقت  به طبقه بالا برای ملاقات دایی می­رود و وقتی برمی­گردد گریه کرده است اما به راوی می­گوید که پشه­ای توی چشمش رفته یا سرما خورده است. یا نمی­گذارد به اتاق دایی تریاکیه برود و می­گوید مشغول نوشتن یک کتاب مهم است. اصلاً اهل خرافه نیست و واقعیت را می­بیند. مراقب رفتارهای راوی است و از بازی کردن با حسن­آقا بدش می­آید.
«مادر از بازی­های من با حسن­آقا ناراضی است؛ اخم می­کند و با چشم و اشاره بِهِم می­فهماند که پررو و بی­شعورم و یادم می­اندازد که یازده سال دارم و باید مراقب کارهایم باشم»(ص63).
افراد دیگری در این روایت به صورت غیرمستقیم هستند. شخصیت­هایشان ایستا هستند و تغییری در ظاهر و شخصیت و رفتارشان دیده نمی­شود. مثل حسن­آقا و توباخانم. تنها راوی از آ­ن­ها به عنوان افرادی خرافه­گر یاد می­کند که هر اتفاقی را به دنیای نامرئی و جادو نسبت می­دهند و نسبت به همه چیز وحشت دارند و مدام زیر لب ورد و دعا می­خوانند.
 «درِ گاراژ و موتورخانه همیشه قفل است و توبا خانم می­گوید، به چشم خودش دیده، که چند تا جنِ سُم­دار  و دو سه تا پری ناز توی موتورخانه بازی می­کردند»(ص51).
خاله­آذر را زنی بسیار بی­بند و بار می­شناساند. توصیف­هایی از حرکات اجتماعی او بیان­گر این خصوصیت است.
«خاله آذر چاق است. دنبال شکم بندِ خارجی می­گردد. فروشنده­ی مغازه­ی پیر و کچل است. با متر دورِ شکم خاله­آذر را اندازه می­گیرد و نمی­دانم چه کارش می­کند که جیغ می­کشد. بعد هِرهِر می­خندد» (ص62).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو