شباهت­ها و تفاوت­های روایت خاطره­ا-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

همان­طور که گفتیم دو نوع توصیف داریم، درونی و بیرونی. توصیفات بیرونی از سر و وضع شخصیت­ها خبر می­دهد، یعنی با توصیفات شخصیت­پردازی کرده است. توصیف از ظاهر شخصیت زینب: «وقتِ خواب جوانتر به نظر می­رسید، با گونه­های صورتی رنگ و مژه­های برگشته. چیزی ابتدایی و شکل نیافته در وجودش بود که با نگاهی شیطان و خنده­ای گستاخ می­آمیخت و به حضور کودکانه­اش جلوه­ای گنگ و مشکوک می­داد.»(ص110).
توصیفات همراه با تشبیه است. نویسنده با تشبیهات زیبا از درون و بیرون شخصیت­ها خبر می­دهد و با این کار توصیف­اش عینی می­شود و خواننده بیشتر به شخصیت­ها و درونشان پی می­برد.
راوی شخصیت گنگ و پیچیده زینب را که او را دچار سردرگمی می­کند را با آوردن جملات ضد و نقیض و پر از ابهام و شک و تردید از درون ذهن آشفته­اش خبر می­دهد و آن را با توصیف از شخصیت زینب بازگو می­کند:
«صورتش متغیر بود و هر لحظه شکل تازه­ای می­گرفت. مثل طرحی بود افتاده روی آب، موج می­زد، محو و روشن می­شد. نمی­توانستم در جا و زمانی مشخص ثابت نگهش دارم؛ میان واقعیت و توهم، میان حقیقت و دروغ، می­چرخید و از دنیایی به دنیایی دیگر می­رفت. دلم برایش می­سوخت. به طرفش کشیده می­شدم. و نرسیده به او ازش می­گریختم. چیزی مجهول و مرموز در وجودش بود که مسحور و، در عین حال، هراسانم می­کرد؛ مثل زمینهای تاریک بود، مثل جاهای ناشناخته، پر از وعده، پر از تپش و وسوسه، نمی­شد گرفت و در جایی خاص مسدود و معینش کرد. مثل خوابی آشفته بود، بی­قانون و پراکنده، آن سوی بایدهای متداول و عادتهای معقول جاری.»(ص134-135)
توصیف ظاهری شخصیت زینب در حال جواب دادن تلفن با این توصیف تصویرسازی هم کرده است. خواننده با خواندن نحوه­ی توصیف می­تواند آن صحنه را به یاد بیاورد:
«زینب گوشی را گرفت. ساکت گوش داد. رنگش پریده بود. چیزی تلخ و پرخاشگر توی صورتش آمد. چشمهای بازیگوشش سرد و منجمد شد. انگار زنی بالغ بود و سنگینی هزار تجربه­ی سخت زیر پوست نازکش خانه داشت»(ص137).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو