شباهت­ها و تفاوت­های روایت خاطره­ای با روایت داستانی-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

راوی از این پیشامد بسیار ناراحت است ولی حق اعتراض ندارد. و این سبب می­شود کم­کم بین او و دوست کوچک فاصله­ای با وجودِ سِوِتلانا پر شود و دوستی­های دو نفره جای خودشان را به دوستی­های سه نفره بدهند که راوی هیچ­گاه حاضر به تقسیم دوستِ کوچک با کس دیگری نمی­شود و این مسئله راوی را خیلی آزار می­دهد. بنابراین با دوستِ کوچک که تمام دوستی­اش را بین سه نفر تقسیم کرده است، قهر می­کند، تا جایی در این قضیه سرسخت است که دوست کوچک دیگر به او اهمیت نمی­دهد و او را دختری حسود می­پندارد. حتی وقتی تولد راوی است به خانه­ی راوی به بهانه­ی دندان درد نمی­آید ولی راوی او را تعقیب می­کند و می­بیند که دوست کوچک با سِوِتلانا قرار برف­بازی داشتند و برف­بازی می­کنند. این سبب می­شود که عهدی که با دوست کوچک بسته بود (که تا روز قیامت با هم دوست باشند) را فراموش کند و از او جدا بشود. در پایان روایت، راوی با یادآوری خاطره، انگار باری سنگین از روی قلبش می­افتد و دوباره نفس تازه­ای می­کشد.
در این روایت با یک بار بازگشت به دوران کودکی دیگر زمان­پریشی نداریم و روایت در زمان مشخص روایت می­شود. کشمکش، تنها ذهنی و عاطفی است و راوی در ذهنش درگیر است.
کشمکش راوی در درون این روایت به صورت ذهنی است و با آدم­های اطرافش به خصوص سِوِتلانا در درونش کشمکش دارد.
«من می­دانم که سِوِتلانا بوی خوبی می­دهد و خیلی چیزها می­داند که ما از آن­ها بی­خبریم. قلبم از حسادت درد می­گیرد. روده­هایم به  هم می­پیچد. این کی بود؟ از کجا آمد؟ اتفاق بدی در انتظار من است. می­دانم. به زخمی که روی دستم است نگاه می­کنم و دلم برای خودم می­سوزد. چرا دوست کوچک اعتراض نمی­کند؟ چرا قبول کرده که این غریبه­ی بی­شاخ و دُم کنارش بنشیند و جای مخصوص مرا بگیرد؟ سرم یک مرتبه داغ می­شود.» (ص 31-32).
«چطور با او رقابت کنم؟ زورم بهش نمی­رسد. شب توی رختخواب گریه می­کنم و از خدا می­خواهم سِوِتلانا بمیرد. غذا نمی­خورم و مادر نگران من است. سرفه­هایم شروع می­شود.»(ص 34).
«از سوتلانا از این جادوگر مو طلایی دیگر نمی­ترسم اما هنوز بازی­های سه نفری را دوست ندارم و حاضر به تقسیم دوست کوچک با کسی نیستم. دوست کوچک می­گوید می­شود سه نفر یا ده نفر را دوست داشت؛ باور نمی­کنم. کَلَک می­زند و می­خواهد هم من و هم سِوِتلانا را برای خودش نگه دارد.»(ص 41).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو