بررسی پيشينه‌ی گويش شناسی در ايران-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

پیرنگ
در داستان­های رئالیستی نویسنده سعی دارد همه چیز را توصیف کند تا خواننده با یک داستان واقعی روبرو شود و همه چیز را تجسم کند اما در داستان­های مدرنیستی نویسنده علاوه­بر حوادث بیرونی به درون و عواطف و نوع نگاه و دیدگاه شخصیت­ها نسبت به رویدادها هم می­پردازد، یعنی درون­نگری، و همه چیز از منظرگاه درون نگریسته می­شود. نویسنده در این روایت، واقعیات و زندگی عادی روزمره را توصیف و بیان می­کند ولی هدف اصلی او، نوع نگاهش به دنیای بیرون و تقابل بین مرگ و زندگی است که در ذهن شخصیت اصلی (راوی)  پرداخته می­شود و درگیری ذهنی آن را روایت می­کند. پیرنگ در داستان­های مدرن بیشتر ذهنی است و پیرنگ در این روایت خیلی پرداخته نشده است یعنی به طور خاص در آن تعلیق و هول و ولا وجود ندارد بلکه همه چیز در ذهنیت شخصیت اصلی (راوی) صورت می­گیرد. دغدغه­ها و زندگی روزمره و نوع نگاه به آن در ذهن راوی وجود دارد. از ابتدا راوی روزها را خاص می­کند این خود نشان دهنده­ی این است که مثل انسان عادی به همه چیز نمی­نگرد بلکه برای او حتی روزهای هفته شبیه چیز خاصی است و آن را به افرادی را که در ذهنش خوب یا بد هستند مانند می­کند. و سپس به توصیف خانه­ی مادر بزرگ می­پردازد که همیشه آخر هفته­ها تمامی فامیل­ها در خانه­ی مادربزرگ جمع می­شوند. راوی این خانه را هم به دو قسمت تقسیم کرده جاهای خوب و جاهای بد. تقابل «خوب و بد»، «زشت و زیبا» در این روایت زیاد است.
«خانه­ی مادر بزرگ جای عجیبی است. نصفش روشن و خوشبخت و آشنا و نیمه­ی دیگرش تاریک و غمگین و مرموز است»(ص50).
 در این خانه اتاقی در بالا قرار دارد که هیچ بچه­ای حق رفتن به آن اتاق را ندارد. این اتاق یکی از دایی­های راوی است. که مریض است و فقط بزرگ­تر­ها به آن اتاق می­روند. اتاق دیگری که دایی بزرگ­تر است و او هم به علت جدایی از همسرش به اعتیاد روی آورده و با کبوتر­هایش روزگارش را می­گذراند. هم­چنین درباره عروسی یکی از دختردایی­ها هم خاطراتی را بیان می­کند که در عروسی آن­ها، راوی یواشکی به اتاق بالایی که ممنوع بود می­رود و با دیدن دایی­اش که روی تخت افتاده بود و بیمار بود، ذهن راوی در عروسی بسیار آشفته می­شود و او مریض می­شود و تا آخر به فکر دایی و مرگ او است.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو