بررسی گويش شناسی در ايران-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

شخصیت­پردازی
راوی، دختری 12 ساله است که با دوست کوچک عهد دوستی می­بندد که همیشه کنار هم باشند. شخصیت او یک زمانه و پویاست. از شخصیت اصلی این روایت است. او بسیار به دوست کوچک وابسته است و دوست دارد در تمامی کارها از او تقلید کند و به گونه­ای دوست دارد مثل او شود.
«دوست کوچک شبیه به پسرهاست؛ موهای کوتاه سیاه دارد و از دخترهای تر و تمیز و منظم، با روپوش اتو شده یقه سفید، بدش می­آید؛ من هم یکی از آن دخترها هستم اما، پیش از رسیدن به مدرسه، روبانِ اطلسی سرم را در می­آورم. کفش­های واکس خورده­ام را به خاک می­مالم و دست­هایم را با جوهر آبی کثیف می­کنم… من دلم می­خواهد مثل او باشم و در همه­ی کارها ازش تقلید می­کنم. هیچ­چیز در این­ها مهم­تر از دوستی با او نیست. گاهی وقت­ها فکر می­کنم که از مادر هم بیشتر دوستش دارم»(ص 27-26).
کاملاً گوش به فرمان دوست کوچک است. در داستان­های مدرن، شخصیت اصلی معمولاً فردی ضعیف و ترسو است، برخلاف داستان­های رئالیستی که شخصیت اصلی قهرمان داستان است. اما در این گونه داستان­ها شخصیت اصلی فردی است یا بیمار و یا ضعیف. راوی در این روایت فردی است که مطیع دوست کوچک است و هرکاری را او بخواهد انجام می­دهد.
«بعضی عصرها، بعد از تعطیل شدن مدرسه، پشت بشکه­های آب، قایم می­شویم و صبر می­کنیم تا همه­ی بچه­ها بروند. هیچ شاگردی حق ندارد تنها در مدرسه بماند و ما می­مانیم. سرپیچی از دستور مدیر و معلم باعث افتخار ماست (البته دوست کوچک می­گوید و من به حرف او گوش می­دهم.)» (ص 28).« من، ته دلم، از این آزادی می­ترسم وبه نظرم می­رسد که چشمی نامرئی مراقب کارهایم است و جلوی فکرها و خواسته­هایم را می­گیرم. دوستِ کوچک است که مرا به دنبال خودش می­کشد. اوست که باعث می­شود همه­ی نصیحت­های مادر و ترس از تهدید و تنبیه پدر از یادم برود.» (ص 28).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو