ارائه شخصیّت ها از طریق عمل آنها به همراه شرح و تفسیر -دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
تحلیل و بررسی انواع شخصیّت و شیوه های شخصیّت پردازی در مجموعه ی داستانی چراغ آخر

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در این شیوه،  نویسنده با عمل داستانی شخصیّت ها را معرّفی می کند و خواننده،  خود از طریق افکار و اعمال و گفت و گوی شخصیّت­ها،  آن ها را می شناسد. در داستان چراغ آخر،  قسمت های زیادی نیز به تک گویی اختصاص داده شده است و نویسنده یکی از عوامل مهم شخصیّت پردازی غیر مستقیم را به کار گرفته است.
نمونه های درون متنی :
سیّد «حالا چارنفر می خوام از چارگوشه این مجلس که این چارتا نیاز و تصدق کنن. هر صاحب خیری که به نون سادات کمک کنه،  حق نون گدائی تو دومنش نذاره . کجا بود اون جوونمردی که منو صدا کنه و بگه بیا سیّد این یه نیاز اوّلو بگیر؟» (همان : 42) .
جواد «اینکار سودی نداره باید ریشه رو از بین برد. یک خورشید جهان تاب لازمه که اونقدر از بالا تو سر این مردم بتابه تا خرافات را تولونه مغزشون بسوزونه» (همان : 67) .
در نمونه های ذکر شده گاهی نویسنده از تک گویی نمایشی استفاده کرده؛ یعنی سیّد برای جمع مردم سخنرانی می کند و مخاطبین اش نیز ساکتند و سخنی بر زبان نمی آورند و یا به مانند نمونه­ی دوم جواد،  که با خود سخن می گوید. بدین وسیله اندیشه و افکار درونی شخصیّت بر خواننده آشکار می شود. بسیاری از این تک گویی ها نشان از دوگانگی شخصیّت داستان دارد .
4-1-3 تأثیر افکار و اندیشه نویسنده در خلق شخصیّت ها
چوبک در این داستان به واقعیّتی اشاره می کند که جامعه همیشه با آن دست به گریبان بوده است. وجود اشخاص شیاد و نیرنگ­باز و سودجویی مانند سیّد معرکه گیر،  که ادعای ترویج دین دارند،  برای هیچ کس غریبه نیست. افرادی که دین و مذهب و باورهای قلبی مردم را به خرافه آلوده می کنند و آن را وسیله ای برای رسیّدن به مقصود و منافع خود می دانند. این عده از افراد به راحتی دین و مذهب آلوده به خرافه را برای فریب و تحمیق مردم به کار می گیرند. و خوب می دانند که جامعه­ی آلوده به آفتِ خرافات چه راحت،  تسلیم محض می شود. مردمی که عموماً از طبقات پایین و ضعیف جامعه هستند و حتی در برآورده کردن نیازهای اوّلیه و به حق زندگی خود عاجزند،  برای رسیّدن به آرامش و رفع مشکلات خود به این گونه امور خرافی پناه می برند تا شاید به آرزوهای دست نیافتنی خود،  دست یابند .
چوبک در این داستان کاملاً بی طرفانه ،  شخصیّت های را می آفریند که در دنیای عینی و واقعی نیز قابل رویت اند. نویسنده در این داستان حتی راه حل و پاسخ منطقی برای رهایی از این مشکل ارائه نمی دهد. از آن­جایی که شخصیّت روشن فکر داستان،  جواد از سر ناچاری تصمیمی کودکانه و عجولانه اتخاذ می کند و خود نیز می­داند که راه به جایی نمی برد. نویسنده با ناتمام گذاشتن این داستان خواننده را به تأمل و اندیشه وا می­دارد،  تا خود به طریقی این معضل اجتماعی را پاسخ گوید.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
1- شخصیّت های مطرح داستان چراغ آخر از چه نوعی هستند ؟
2- معرّفی شخصیّت های داستان چراغ آخر به چه شیوه ای انجام شده است؟
3- اندیشه های نویسنده در خلق شخصیّت های داستان تا چه اندازه تأثیرگذار بوده است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تحلیل و بررسی انواع شخصیّت و شیوه های شخصیّت پردازی در مجموعه ی داستانی چراغ آخر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تحلیل و بررسی انواع شخصیّت و شیوه های شخصیّت پردازی در مجموعه ی داستانی چراغ آخر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تحلیل و بررسی انواع شخصیّت و شیوه های شخصیّت پردازی در مجموعه ی داستانی چراغ آخر

بستن منو