پایان نامه رشته ادبیات-بررسی اهینسا یا بی آزاری مهمترین اصل عملی ادیان هند

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی و مقابله ی قانون کارمادر مثنوی معنوی مولانابا حدیقه الحقیقه ی سنایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

تنها کردن باغبان ، صوفی و فقیه و علوی را از همدیگر
خلاصه ی داستان
باغبانی وارد باغ خود می شود و می بیند که سه نفر در باغ هستند . این سه نفر عبارت بودند از یک فقیه و یک سیّد و یک صوفی . باغبان نگران می شود و خیال می کند که اینان دزد و حرامی اند . پیش خود می گوید : من می توانم ثابت کنم که این سه نفر به باغم تجاوز کرده اند ولی نمی توانم یک تنه با آنان مقابله کنم ؛ زیرا آن ها جمع متشکل اند و من تنها . سرانجام چاره ای این گونه می اندیشد : نخست این سه نفر را از یکدیگر جدا می کنم و سپس حق هر کدام را کف دستشان می گذارم . از این رو پیش می رود و با خوش رویی به صوفی می گوید : برای این که از تفرّج در این باغ لذّت بیشتر ببرید ، برو و از اتاق من در انتها باغ ، گلیمی بیاور . صوفی بی درنگ برمی خیزد و حرکت می کند و در لابه لای  درختان ناپدید می شود . باغبان در این موقع به فقیه و سید رو می کند و می گوید : تو فقیه ما هستی و این هم سید علوی ما. ما مردم به برکت فتواهای تو زندگی می کنیم . این سیّد هم از سُلاله ی خاندان نبوت است و نزد ما بسی احترام دارد ؛ ولی دیگر این صوفی شکم پرست کیست که با شما بزرگان هم نشین شده ؟!
وقتی باغبان می بیند که افسونش مؤثر افتاده و دل آن دو را نسبت به همراه خود سرد کرده است ، چوبی ستبر به دست می گیرد و به سراغ صوفی می رود و او را تنها می یابد و تا می تواند او را مضروب می کند به طوری که پیکر نیمه جانش بر زمین می افتد ؛ سپس باغبان نزد فقیه و سیّد بازمی گردد و به سیّد می گوید : آقا سیّد! در اتاق من ، نان های نازک و خوبی هست . برو به نوکرم بگو  که آن نان ها را همراه با مرغابی بریان برایمان بفرستد تا شکمی سیر کنیم .
سیّد می رود و فقیه تنها می ماند . در این لحظه باغبان روی به او می کند و می گوید : ای فقیه والا مقام ! برای ما مسلّم است که تو فقیهی بزرگواری ؛ ولی این سیّد کیست که همراه تو شده ؟! تازه معلوم هم نیست که واقعا سیّد باشد .
سخنان او فقیه را تحت تأثیر قرار می دهد . باغبان بلافاصله به دنبال سیّد می رود و تا حدّ توان او را نیز مضروب می کند . وقتی که باغبان خیالش از سید هم راحت می شود ، سراغ فقیه می رود و به او نهیب می زند : آهای مردک! تو فقیهی ؟! به کدام دلیل و اجازه وارد باغ مردم شده ای ؟
در این جا فقیه متوجه ی نقشه ی باغبان می شود و درمی یابد همه ی این گفتارهای فریبنده ، برای جدا کردن آن سه نفر از یکدیگر بوده است ؛ پس می گوید : ای باغبان بزن که باید بزنی ؛ اینست سزای کسی که از یاران خود جدا شود .
 
نتیجه : قانون کارما در انتهای داستان و با کلام فقیه به ظهور و بروز می رسد.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
.تحلیل و بررسی تاثیر قانون کارمادر مثنوی معنوی مولانابا حدیقه الحقیقه ی سنایی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی و مقابله ی قانون کارمادر مثنوی معنوی مولانابا حدیقه الحقیقه ی سنایی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی و مقابله ی قانون کارمادر مثنوی معنوی مولانابا حدیقه الحقیقه ی سنایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی و مقابله ی قانون کارمادر مثنوی معنوی مولانابا حدیقه الحقیقه ی سنایی

بستن منو