شناسایی اصلی ترین نمودهای اثرپذیری زبانی و ادبی محمود دولت آبادی از فولکلور -دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
تجلی فرهنگ عامه در آثار محمود دولت‌آبادی

قسمتی از متن پایان نامه :

در اهمیت الفاظ عامیانه، جمال­زاده آورده:«در حق سقراط حکیم نوشته‌اند که به استعمال الفاظ عوامانه علاقۀ‌ مخصوص داشت و بلندترین آراء و افکار را به زبان مردم کوچه و بازار بیان می‌نمود.»(جمال­زاده، 1382، 18)
واژگان کهن دری در کلیدر، این اثر عظیم بسیار به کار رفته «و بیشتر به پیروی از «تاریخ بیهقی» که زبانی شاعرانه و ادیبانه دارد و بر نویسندۀ همشهری­اش خوش افتاده «چای داغ» جرات را کم می‌کند و مرد، مرغ دل می‌شود.»(کلیدر، 2729) و مقایسه می‌شود با این عبارت در«تاریخ بیهقی»: «بوسهل گفت:‌ ای بوالحسن! تو مردی مرغ دلی! سر دشمنان چنین باید. و…»(اسحاقیان، 1383، 363)
«محلی­گرایی یا صبغۀ محلی نمود خود را نه تنها در واژگان، بلکه در صور خیال، امثال، خرافه‌ها، عوامل طبیعی(باد، کویر، شتر، احشام، چادر، ابزار زندگی ایلیاتی) بازتاب می‌دهد.»(همان، 357)
دولت­آبادی در آثارش و به ویژه کلیدر، به کاربرد و بیانِ زبان مادریش با صراحت می گوید: «من در شکوفایی باززایی زبان فارسی قرن چهارم-پنجم تجسم آشکار بافت و ساخت زبان مادریم را یافته بودم. زلالی بیان عطار و استواری زبان نظام الملک و متانت و استحکام زبان بیهقی و روانی زبان ناصرخسرو، همان تجلی زیبای زبان مادری من بود… و مهمترین ارمغان من درک همین معنا بود که آنچه چنان زیبا، استوار، پرشکوه و خیال­انگیز می­نماید ریشه در بافت زبان مادری من دارد.»(شیرمحمدی، 1380، 219)
در این پژوهش تعدادی از واژگان عامیانه در آثار دولت­آبادی که، کم هم نیستند آورده می‌شود و تا آنجا که میسر بوده معنی و مفهوم آن شرح گردیده است. واژگانی که یا برگرفته از زبان فارسی سرّه است یا در محل و منطقه مورد نظر دولت­آبادی کاربرد داشته یا در زمان نویسنده در افواه عوام جاری بوده است. در زمینۀ کلمات عوامانه باید گفت:«بسیاری از این کلمات دارای معانی ثابت و صریح مخصوصی است که برای آن مفهوم در زبان فارسی ادبی نمی­توان مرادفی پیدا کرد. یعنی در طی عبارت نمی­توان بجای آن کلمۀ فارسی دیگری گذاشت که در عین حال هم کاملا همان مفهوم را برساند و محتاج شرط و بسط بیشتری نباشد و هم عاری از جنبۀ عامیانه باشد.»(جمال­زاده، 1382، 67)
جمال­زاده به ریشه­دار بودن بسیاری از لغات عامیانه معتقد است و می‌نویسد که «اگر تحقیق به عمل آید معنی و اصل و ریشۀ قدیمی بسیاری از کلمات عوامانه به دست خواهد آمد.»(همان، 88)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-  آیا ادبیات و فرهنگ عامیانه در آثار محمود دولت­آبادی تاثیر گذاشته است؟
2- تأثیر فرهنگ عامیانه در کدام بخشها و وجوه آثار محمود دولت­آبادی بیشتر بوده است؟
3- اصلی­ترین نمودهای اثرپذیری زبانی و ادبی محمود دولت­آبادی از فولکلور کدام است؟
4-اصلی­ترین نمودهای اثرپذیری فرهنگی محمود دولت آبادی از فولکلور کدام است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تجلی فرهنگ عامه در آثار محمود دولت آبادی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تجلی فرهنگ عامه در آثار محمود دولت آبادی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تجلی فرهنگ عامه در آثار محمود دولت‌آبادی

بستن منو