دانلود پایان نامه

دست و دلم به درس خوندن نميره چیکار کنم؟

 

اين جمله را ممکن است شمار قابل ملاحظه‌اي از داوطلبان در طي دوره آمادگي براي کنکور بگويند. نداشتن انگيزه ممکن است که از همان ابتدا، يک داوطلب را از مطالعه بازدارد يا در طي دوران آمادگي و به دلايل مختلفي پيش آيد و او را از ادامه مسير نااميد سازد. به دليل اينکه نداشتن انگيزه به صورت کوتاه مدت، از چند دقيقه گرفته تا چند روز و حتي چند ماه، براي مطالعه و آمادگي داوطلبان مشکل ايجاد مي‌کند، در اين مقاله سعي خواهيم کرد تا درباره نقش انگيزه در موفقيت و علل و زمينه‌هاي از بين رفتن و ايجاد آن در طول آمادگي براي کنکور، صحبت کنيم.

قبل از هر چيز به اين نکته توجه داشته باشيد که داشتن انگيزه در انجام هر کاري، بهترين موتور محرک و اساسي‌ترين عامل حرکت و رسيدن به هدف است؛ پس هر چه قدر هم تلاش کنيد، اما انگيزه‌اي براي درس خواندن و آمادگي براي کنکور نداشته باشيد، پايان راه و کسب نتيجه مطلوب مشکل خواهد بود. عوامل مختلفي ممکن است که مانع ايجاد انگيزه درس خواندن شما شود. از جمله اين عوامل مي‌توان به مشکلات خانوادگي، محتواي کتاب‌هاي درسي و علاقه نداشتن داوطلب به آنها، احساس ترس يا نگراني داوطلب از وضعيت خود در مقابل داوطلبان ديگر، نداشتن هدف، برنامه و امکانات آموزشي براي مطالعه خوب و اصولي، مشکلات جسمي و روحي و … اشاره کرد. با توجه به اينکه شما داوطلبان عزيز تقريباً در مراحل آغازين زمان مطالعه و آمادگي براي کنکور هستيد، بهتر است که از همين الان به ايجاد يا تقويت انگيزه‌هاي خود درباره آمادگي براي کنکور بپردازيد. و سوالات کنکور را بررسی کنید .

 

مهم ترین راه های ایجاد انگیزه درس خواندن برای کنکور :

هدف داشته باشید

هر رفتاري که انسان انجام مي‌دهد، ناشي از تعامل سه عنصر هدف، انگيزه و نياز است. چرا وقتي ما تشنه مي‌شويم، سراسيمه به هر طرفي مي‌رويم تا آب به دست آوريم و رفع عطش کنيم؟ زيرا نياز به آب داريم و کمبود آب در بدن ما، ايجاد انگيزه مي‌کند و در نتيجه، براي رسيدن به هدف، يعني آب، همه سعي و تلاش خود را به کار مي‌گيريم. اگر شما مي‌خواهيد انگيزه مطالعه کردن بيشتري پيدا کنيد، در مرحله اول بايد هدف خود را مشخص کنيد. وقتي مشخص شد که شما چه هدفي داريد، طبعاً براي رسيدن به آن هدف، احساس مي‌کنيد نيازمند چيزهايي هستيد که از طريق مطالعه و درس خواندن به دست مي‌آيند و در نتيجه، براي دستيابي به آن چيزها، برنامه‌ريزي و سپس بر اساس آن برنامه، عمل مي‌کنيد.

 

پس براي اينکه انگيزه کافي براي درس خواندن پيدا کنيد به اين فکر کنيد که براي چه مطالعه مي‌کنيد. به آينده‌اي روشن بينديشيد که بايد با دستان خود آن را رقم بزنيد، و اکنون ابزار شما داوطلب عزيز براي رسيدن به  اين آينده، درس خواندن است. به اين فکر کنيد که از خود براي گذراندن يک کنکور قابل قبول، چه انتظاري داريد و اين انتظار، تا چه حد مطابق با توان شما يا حتي بسيار کمتر از آن است. ممکن است که در طول مسير، بارها نااميد يا دلزده شويد؛ اما با تمام قوا تلاش کنيد تا همچنان قوي بمانيد و به «اما» و «اگر»ها فکر نکنيد و فقط و فقط به «بايد»ها فکر کنيد و اينکه شما حتماً در راه رسيدن هدفي که در پيش گرفته‌ايد، موفق خواهيد شد؛ پس هر آنچه را که شما را از اين راه باز مي‌دارد، از سر راه خود برداريد و به هيچ سدي اجازه‌ خودنمايي در مقابل خودتان را ندهيد و همه‌ سدهاي نااميدي، خستگي، بي‌حالي و «نمي‌توانم»‌ها را نابود کنيد و با فکر کردن به هدف، انگيزه پيدا کرده و محکم و قوي قدم در راه بگذاريد و برای افزایش آمادگی سوالات امتحانات نهایی را بررسی کنید.

 

 

زبان گرداني کنيد

وقتي شما چند دوست داريد، دوستي را که به شما بيشتر شبيه است، عاطفه و روحيه شما را دارد و به زبان شما سخن مي‌گويد، بيشتر دوست داريد و به حرف‌هايش بيشتر توجه مي‌کنيد و حتي او را بيشتر به خاطر مي‌سپاريد. زبان کتاب، يک زبان عمومي و همگاني است و بايد همچنين باشد. اين شما هستيد که بايد پس از مطالعه، کتاب و متن، نمودار و فرمول‌ها را به زبان خود بيان کنيد. به اين کار در اصطلاح، زبان گرداني گفته مي‌شود. زبان گرداني، يکي از اصول مطالعه است. فقط کافي است که براي انجام اين کار حوصله به خرج دهيد؛ به اين ترتيب که پيچيده‌ترين مطالب علمي را، همين طور که مطالعه مي‌کنيد و جلو مي‌رويد، به زبان ساده، قابل فهم و بيان خوشايند خودتان برگردانيد. از خود مثال بزنيد و حتي آن متن را يک بار ديگر به زبان ساده خودتان بنويسيد. اگر بخواهيد عيناً مطالب کتاب را بخوانيد و حفظ کنيد عملاً نمي‌توانيد يادگيري عميقي داشته باشيد؛ اما اگر با زبان گرداني، مطالب را ياد بگيريد، خيلي راحت‌تر همه مطالب کتاب را بيان خواهيد کرد و مفاد آن را به خاطر خواهيد سپرد.

منبع : سایت کنکور و امتحان نهایی