بررسی پيشينه‌ی گويش شناسی در ايران-پایان نامه رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

کشمکش کاملاً ذهنی است. راوی با خود کشمکش دارد و فرار از ترس، ترس از بزرگ شدن و پیر شدن، ترس مردن و…. در این روایت، پیچیدگی و گره­ای وجود ندارد بلکه همه چیز در حالت متعادلی از زندگی قرار دارد. با وجود این که روایت خطی برخوردار است راوی در جاهایی از روایت با برگشت به گذشته از زندگی شخصیت­های روایت صحبت می­کند و این روایت خطی را بر هم می­زند که به سه اتفاق اشاره دارد یکی دایی­ای که مریض است و در اتاق بالایی است و دیگر دایی­ای که معتاد است به خاطر از دست دادن زنش و دلیل از دست دادن زنش را توضیح می­دهد که چه شد؟ و عروسی دختر دایی.
 
4-1-3-1-2. شخصیت­پردازی
در این روایت، ترقی به طور خاص، به شخصیت خاص و ویژه­ای نمی­پردازد و در واقع به زندگی همه آدم­ها می­پردازد. اشخاص در ذهن راوی پرداخته می­شوند و توصیف می­شوند و راوی تقریباً از شیوه­ی غیرمستقیم در پردازش شخصیت­هایش استفاده می­کند.
راوی: دختری است که تقریباً دوازده سیزده سال دارد. شخصیت ایستا دارد ولی با پی بردن به حوادثی که از آن بی­خبر بود و اتفاق­هایی که برای دایی­ها روی داد باعث شد راوی خیلی چیزها از دنیای پیرامونش را ببیند و در ذهنیاتش تغییراتی حاصل شود و به آن­ها فکر کند. راوی از دنیای بزرگ­سالی فرار می­کند و می­ترسد که او هم روزی مثل آن­ها شود. وقتی توباخانم جریان زندگی دایی­ای که زنش رفته و تریاکی شده و به این روز افتاده را برای راوی تعریف می­کند و به او می­گوید که از اول این ریختی نبود روزگار آدم­ها را این شکلی می­کند و تو هم این شکلی خواهی شد، ترسی بزرگ ذهن راوی را فرا می­گیرد و او در تفکر فرو می­رود و می­فهمد که همه چیز زیبا نیست و زشتی­هایی هم در این دنیا وجود دارد.
او شاهد ماجراهایی است که در خانه مادربزرگ اتفاق افتاده است. شخصیت او را می­توان بیشتر از تک­گویی درونی­اش شناخت. او در سنی است که هم بزرگ شدن را دوست دارد و هم از آن می­ترسد.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو