بررسی پيشينه‌ی گويش شناسی-پایان نامه رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

توباخانم که اهل خرافه است و به این اعتقاد دارد که سیزده عدد نحسی است. در واقع گفتن نحسی سیزده سالگی و از دست دادن دوست کوچک، ارتباطی با هم پیدا کردند. راوی وقتی دوست کوچک را تعقیب می­کند و آن را با سوتلانا مشغول بازی می­بیند این­گونه توصیف می­کند:
«انگشت­هایم دور میله­ها یخ زده است و اشک­هایم می­ریزد. جایی توی بدنم، که سر یا دندان یا دلم نیست، تیر می­کشد؛ جایی توی فکرهایم است، ته حرف­هایم یا پشتِ پشتِ قلبم. یک جور درد تازه است و غصّه­ای نا آشنا، از همان­هایی که مادر حرفش را با خاله آذر می­زند و هر دو گریه می­کنند. توباخانم می­گوید: «مواظب باش. سیزده سالگی نحسی دارد. هر شب به خودت دعا بخوان و فوت کن.»(ص46).
دوست کوچک؛ نویسنده برای او نامی نمی­گذارد و فقط از او به عنوان دوست کوچک یاد می­کند. او دوست راوی است. شخصیتی ساده و ایستا دارد. شجاع و نتر س است. دختری با اخلاق پسرانه و ظاهری نامرتب. بی­نظم و انضباط. بی­خیال نسبت به قوانین است. بسیار آزاد است و هر کاری که دلش بخواهد از او سر می­زند.
«دوست کوچک درس نخوانده، شاگرد اول است. کیف و دفتر ندارد. سر کلاس هم به حرف­های خانم معلم گوش نمی­دهد و یواشکی، کتاب­هایی را که دوست دارد، می­خواند. با این حال بیشتر نمره­هایش بیست است»(ص 27). «دوست کوچک همیشه پول دارد. تنها به مدرسه می­آید و تنها می­رود. اگر دلش خواست به خانه­ی ما می­آید و شب می­ماند. اختیارش دست خودش است»(ص 27). «وقتی به او فکر می­کنم سرم گیج می­رود و فکر­هایم درهم می­شود. در خانه­ی ما همه چیز سر جایش است؛ چیزها قانون و قاعده دارد و هیچ اتفاق ناشناخته­ای نمی­افتد. دوست کوچک از جایی که نمی­دانم کجاست می­آید، از پشت تاریکی­ها، از کارهای ممنوع، از دنیایی دیگر. با او، همه کارهای محال و ممنوع، آسان می­شود: فرار از مدرسه، دزدی از آجیل فروشیِ سر خیابان، ول گشتن توی کوچه­ها، بدون گفتن به مادر یا اجازه گرفتن از بزرگترها» (ص 27-28).
دوست کوچک با آمدن فرد جدیدی به کلاس، به نام سِوِتلانا کم­کم عهدی که با راوی بسته را فراموش می­کند و با او دوست می­شود. در واقع او دختری است که می­تواند در یک زمان با چند نفر دوست باشد اما راوی این را نمی­پذیرد و فقط دوستی دو نفره را دوست دارد. بنابراین او خیلی راحت به سوتلانا در درس­ها کمک می­کند و با او بازی می­کند و طبق اخلاقش که همیشه آزاد و مختار بود و دیگران باید از دستوراتش پیروی کنند-در دوستی با راوی کوتاه نیامد و با این­که راوی از او جدا شد، اما وی تا آخر با سوتلانا دوست بود.
سِوِتلانا، دختری با موهای بلند طلایی و چشمان آبی بزرگ و اهل روس است. شخصیتی ساده و ایستا دارد. وارد کلاس که می­شود جای راوی را می­گیرد و بین راوی و دوست کوچک فاصله ایجاد می­کند و کم­کم جای راوی را در قلب دوست کوچک می­گیرد و سبب به هم خوردن دوستی آن دو می­شود.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو