دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاري آثار اصغر الهي

قسمتی از متن پایان نامه :

 

1-1-1-1- نظريه روانشناسي تحليلي کارل گوستاو يونگ[1]:

کارل گوستاو يونگ روان­پزشک و متفکر سوئيسي در 26ژوئيه 1875 م در کسويل سوئيس متولد شد. يونگ را در کنار فرويد از پايه­گذاران دانش نوين روانکاوي قلمداد مي­کنند. وي نظريه شخصيتي را به وجود آورد که به روانشناسي تحليلي معروف شد. يونگ در نظريه­اش، مخالفت­هايي با فرويد کرده که يکي از آن­ها تعريف گسترده­تري است که يونگ از ليبيدو ارائه مي­دهد. فرويد معتقد است که ليبيدو انرژي رواني است که از غريزه زندگي مثل مسائل زندگي آشکار مي­شود اما يونگ معتقد است که ليبيدو انرژي رواني است که ميل جنسي را شامل مي­شود اما به آن محدود نمي­شود. اين انرژي رواني از سه اصل پيروي مي­کند:

اصل اضداد: هر جنبه­اي از روان، ضد خودش را داراست که اين تضاد، انرژي رواني را توليد مي­کند.

اصل آنتروپي: در هر شخصيتي اين گرايش وجود دارد که به آرامش و تعادل برسد.

اصل هم­ارزي: انرژي هرگز در شخص از بين نمي­رود بلکه از يک سطح به سطح ديگر جا­به­جا مي­شود. (شولتز،1388: 116)

برخلاف فرويد که گذشته را در بررسي شخصيت فرد مهم مي­دانست، يونگ علاوه بر گذشته، آينده را نيز مهم مي­دانست و بر ناهشيار بيشتر تأکيد مي­کرد.

سه سطح شخصيت از نظر يونگ:

خود: مرکز هشياري است که شامل درک کردن، فکر کردن، احساس کردن و يادآوري مي­باشد و بر همين اساس نيز يونگ 8 تيپ روان­شناختي درون­گرا و برون­گراي ( احساسي، متفکر، حسي وشهودي) را شکل داد. (شولتز،1388: 117)

ناهشيار شخصي: مخزن موادي است که در زماني هشيار بودند ولي فراموش يا سرکوب شده­اند. که مي­توان آن را به کمد بايگاني تشبيه کرد که براي بيرون کشيدن چيزي از آن و بررسي آن و بازگردانش به همان­جا کمي وقت لازم است. (شولتز،1388: 120)

ناهشيار جمعي: نوع انسان نيز به صورت جمعي، به عنوان يک­گونه، تجربيات گونه­ي انسان و پيش از انسان را در ناهشيار جمعي اندوخته مي­کند. و اين ميراث به هر نسل جديد انتقال مي­يابد.  (شولتز،1388: 121)

از مهم­ترين مباحث نظريه يونگ، مبحث کهن­الگو­هاست.کهن­الگو­ها، تجربياتي هستند که در ناهشيار جمعي قرار دارند و با تکرار شدن در زندگي نسل­هاي پي­در­پي، بر روان ما نقش بسته­اند و در رؤياها و خيال­پردازي­هاي ما آشکار مي­شوند. مهم­ترين اين کهن الگوها عبارتند از: پرسونا، آنيما، آنيموس، خود، سايه. مبحث ديگري که يونگ مطرح کرده است موضوع تفرد و تعالي است. در دوران ميان­سالي، افراد براي مقابله با احساس پوچي و بي ارزشي، بايد انرژي رواني خود را از دنياي بيرون و هشيار به دنياي درون و ناهشيار هدايت کنند تا بتوانند به توانايي­هايشان در دوره ميان­سالي تحقق بخشند، که به اين مرحله تفرد مي­گويند. اين عملکرد باعث مي­شود که فرد بتواند به شخصيت خود در دوره ميان­سالي وحدت بخشد و آن را يک­پارچه کند که به آن، تعالي مي­گويند و اين تفرد و تعالي امور فطري و ذاتي هستند. در نهايت ديدگاه يونگ نسبت به انسان در مقايسه با فرويد خوشبينانه­تر و کمتر جبرگرايانه مي­باشد.

1-2- معرفي اصغر الهي و آثار او:

اصغر الهي در سال 1323 در مشهد متولد شد. سال­هاي جواني او به دليل فعاليت سياسي پرتلاطم بود، با وجود اين موفق شد مدرک دکتراي تخصصي رشته روان­پزشکي را از دانشگاه تهران دريافت کند. الهي بين سال­هاي 58 تا 60 سردبير مجله بازتاب روان­شناسي بوده است سپس به تدريس در دانشگاه علوم پزشکي ايران و طبابت پرداخت.

نخستين داستان­هاي کوتاه اصغر الهي در دهه 50 منتشر شدند. در سال 1351 کتابي داستاني با نام « قصه­ي شيرين ملا» را براي کودک و نوجوان نوشت که ديگر تجديد چاپ نشد. اولين مجموعه داستان او با نام «بازي» در سال 1358 منتشر شد سپس در همان سال مجموعه داستان ديگري با نام « قصه­هاي پاييزي» را منتشر کرد. رمان« مادرم بي­بي جان» يکي ديگر از رمان­هاي اوست که در سال 1358 به چاپ رسيد. رمان« رؤيا و رؤيا» را در آمريکا چاپ کرد و در رديف آثار منتشر شده­ي وطني او قرار نگرفت. در سال 1369 با انتشار مجموعه داستان کوتاه « ديگر سياوشي نمانده» به کشف و خلق شگرد­هاي روايتگري در داستان­هاي روان­شناختي پرداخت. نقطه­ي اوج نويسندگي او که بي­شک با دوران دوم نويسندگي­اش پيوند دارد با نوشتن رمان «سالمرگي» در سال 1385 به ظهور رسيد. الهي با رمان « سالمرگي» خود در سال 1386 موفق به دريافت جايزه بهترين رمان از بنياد گلشيري شد. آخرين اثر او که مجموعه داستاني است با نام « حکايت عشق و عاشقي ما» در سال 1389 چاپ شد و تا کنون به عنوان آخرين اثر او معرفي شده است. وي رمان ديگري با نام « دختري با چشمان سبز مشوش» دارد که به دليل فوت ايشان هنوز به چاپ نرسيده است. وي در سال 1390 بر اثر عارضه قلبي درگذشت.

در بررسي آثار الهي با سبک­ها و شيوه­هاي گوناگون روبه­رو مي­شويم که از آگاهي وي نسبت به فنون ادبي حکايت مي­کند. در دوره­ي اول نويسندگي وي که شامل نگارش «بازي»، « قصه­هاي پاييزي» و « مادرم بي­بي جان» است، با توجه او به مکتب ادبي رئاليسم و نگارش منتقدانه­ي اجتماعي روبه­رو هستيم اما در دوره­ي دوم نويسندگي وي که خلق آثار « ديگر سياوشي نمانده»، « سالمرگي» و « حکايت عشق و عاشقي ما» را در بر دارد، استفاده از سبک سوررئال و پست­مدرن با تأکيد بر مباحث روان­شناسي، فزوني مي­گيرد.

آثار وي عبارت است از:

« بازي» مجموعه داستان، 1358

« حکايت عشق و عاشقي ما» مجموعه داستان1389،

« ديگر سياوشي نمانده» مجموعه داستان، 1369

« رؤيا و رؤيا »رمان

« سالمرگي» رمان،1385

« قصه شيرين ملا» ادبيات نوجوان،1351

« قصه هاي پاييزي» مجموعه داستان، 1358

« مادرم بي بي جان» رمان، 1358

[1]Carl Gustav Jung

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهي در دو دسته­ي رمان­ و مجموعه داستان­هاي کوتاه، مورد تحليل­هايي از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستاني، نکات برجسته­ي روان­شناسي از ديدگاه فرويد، يونگ و آدلر و جامعه شناسي از ديدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاري آثار اصغر الهي