دانلود پایان نامه ارشد -شباهت­ها و تفاوت­های روایت خاطره­ای با روایت داستانی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«این داستان در طرح خود یکی از مهم­ترین کهن­الگو­های داستانی را مخفی کرده است… اهمیت کهن­الگوهای داستانی در این است که از درگیری­های ابدی بشری می­گوید. راز ماندگاری­شان هم در همین نکته است… در فضای ناامن اوایل انقلاب، زنی تنها و مضطرب وقتی به کمک یکی از آشنایان خدمتکاری پیدا می­کند که از هر جهت شایسته است، خیالش آسوده می­شود که در این هنگامه­ی ناامنی پناهگاهی یافته بی­همتا. اما چیزی نمی­گذرد که در می­یابد این پناهگاه (به دلایلی که در خود متن آمده) خود سرمنشا ناامنی است. چکیده­ی آن به صورت ضرب المثل ورد زبان­هاست. افتادن از چاله به چاه»(قاسمی،1382: 9)
 
4-1-5-1-2. شخصیت­پردازی
نویسنده در این روایت شخصیت­پردازی را بر اساس گفت­وگو و کنش داستان انجام می­دهد. شخصیت­ها همگی تنها با کنش نشان داده می­شوند. هر شخصیتی درگیر ذهنیاتش است و در آن کشمکش درونی شخصیت­ها و نوع نگرش­هایشان دیده می­شود. راوی گاهی با توصیف از ظاهر شخصیت که حاکی از واکنش­های درونی آن­هاست خبر می­دهد. شخصیت­های اصلی در این روایت راوی، مادرش و خدمتکار هستند. این سه نفر در تضاد با هم و کشمکش بر سر بی­اعتمادی و حقیقت و دروغ پرداخته می­شوند. از طریق گفت­وگو بیشتر پی به شخصیت­ها می­بریم.
 
4-1-5-1-3. گفت­وگو
گفت­وگو در داستان علاوه بر این که عمل داستانی را در جهت معینی پیش می­برد، از ابزار مهم شخصیت­پردازی نیز هست که ذهنیت و ویژگی­های اخلاقی و روحی –روانی شخصیت­ها را نشان می­دهد. هر طبقه­ی اجتماعی از گفت­وگوی خاصی بهره می­گیرند. گفت­وگو در این روایت نقش اساسی دارد. شخصیت­های روایت با گفت­وگو داستان را پیش می­برند و نویسنده فقط توصیف کننده­ی صحنه­هاست. نویسنده در این روایت زبان اشخاص را متناسب با شخصیت و موقعیت اجتماعی و حتی ظاهر آن­ها انتخاب کرده است. او با گفت­وگو به شخصیت­پردازی و ارائه­ی صحنه­ها می­پردازد.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو