پایان نامه رشته ادبیات-بررسی گويش شناسی در ايران

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

راوی در بیشتر جاها از تشبیه استفاده می­کند. هرگاه خاطره­ای از زبان کودکی می­گوید تشبیه­های او هم کودکانه و ساده می­شوند: مثل تشبیه حرکت آهسته اتوبوس به حرکت مورچه «آهسته مثل مورچه می­رویم»(ص12) یا «قلب من مثل فرفره دور خودش می­چرخد»(ص9)یا «دوست من شکل دیو است»(ص9) یا لبخند عزیزآقا را به آدمک پارچه­ای مانند کرده است. اغلب تشبیه­های او نوعی اسباب­بازی راوی هستند این نشان­گر ذهن راوی است که کودک است و به بازی­های اطرافش فکر می­کند و همه چیز را در خلال اسباب­بازی می­بیند. اما بعضی تشبیهات خیالی­اند و دیگر از زبان کودک نیستند مثل: «رهگذرها مثل سایه­های خیالی»(ص2) یا «خواب به پرواز بادبادکی بازیگوش»(ص5)و …
گاهی توصیفات، صریح و موجز از شخصیت­های فرعی روایت هستند که نقشی در پیش­برد روایت ندارند و تنها توصیفی مختصر از شخصیت آن­ها بیان می­کند مانند:
«مادربزرگ لاغر و مهربانم که روز و شب نماز می­خواند و از خدا برای ما خوشبختی و پول و سلامتی و عمر دراز می­خواست…دایی بزرگه، افسر توپخانه­ی ارتش که از اسب می­ترسید و از توپ و تفنگ وحشت داشت… توباخانم چاق و تنبل که قصه­های عجیب و غریب بلد بود و با جن و ارواح سروکار داشت..»(ص3-4).
 
4-1-1-1-5. زبان
زبان از شگردهای مهم داستان­های ترقی است زبان او ساده و صمیمی است، و چیزی که داستان­های او را خاص کرده است نوع زبانی کودکانه است. وقتی راوی خاطره­ی کودکی را با زمان حال بیان می­کند، زبان داستان هم کودکانه می­شود نوع کاربرد کلمات و حتی این­که نوع لحن هم ساده و صمیمی می­شود و بیشتر حالت­های کودکانه و نوع بازی و رفتارهای کودکانه شرح داده می­شوند: «درخت­های تبریزی همبازی­های من هستند. هر کدام اسم دارند و درازترها پسرند. از مدرسه که می­رسم کیفم را می­اندازم و دوان دوان به سراغشان می­روم تمام کارهایی را که کرده­ام برایشان تعریف می­کنم…بعضی­ها خرند و خمیازه می­کشند. بعضی­ها حسود و بدجنس هستند و گوش نمی­دهند…»(ص6).
«از اتوبوس شمیران خبری نیست. خوشحالم و وسط خیابان سُرسُره بازی می­کنم. با لگد به تنه­ی درختها می­کوبم تا بارشی برف روی کله­ام بریزد.»(ص7) یا «از توی آینه به من نگاه می­کند و شکلک در می­آورد. لُپ­هایش را باد می­اندازد، دماغش را می­چرخاند و چشمهایش را چپ می­کند. دستهایم را جلوی دهانم می­گیرم تا مسافرها صدای خنده­ام را نشوند.»(ص9).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو