پایان نامه رشته ادبیات-بررسی پيشينه‌ی گويش

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

تشبیه
یکی از وجه توصیفات راوی تشبیه است او با تشبیه­ها سعی می­کند چیزهای اطرافش و هم­چنین نوع نگرش ذهنی­اش درباره­ی اطراف و شخصیت­هایی که در کنار او هستند را بیان کند.
توصیف حسن­آقا و تشبیه او به شبح: «حسن­آقا مثل شبحی محو پای دیوار ایستاده است. صورتش شبیه به تکه­ای ابری شفاف است، از آن ابرهایی که من شب­ها توی آسمان می­بینم و می­دانم که آدم­های هزار سال پیش هستند. بعضی­هایشان تاج و ریش بلند دارند و سوار بر اسب، تند می­گذرند»(ص 7).
توصیف عزیزآقا و تشبیه او به دیو: «دوست من شکل دیو است و بچه­های کوچک از او می­ترسند. روی دست­ها و بالای سینه­اش خالکوبی است. از نزدیک گوش تا آن طرف گردنش خطی کلفت و بنفش کشیده شده است. انگار کسی می­خواسته گردنش را ببرد» (ص 9).
تشبیه دندان طلای عزیزآقا به چراغ علاالدین: راوی دهان عزیزآقا را به غار تاریک و دندانِ طلا را به چراغ جادویی علاالدین تشبیه می­سازد. راوی با این تشبیه گویی نمادپردازی کرده است. چراغ علاالدین که نوعی (در افسانه) آرزوی افراد را برآورده می­ساخت و تشبیه آن به دندان عزیزآقا قابل تأمل است که چرا نویسنده دندان عزیزآقا را به آن تشبیه کرده است؟ عزیزآقا همیشه هنگام لبخند دهانش بسته بود و راوی می­خواست دندان طلای او را ببیند اما هیچ­گاه ندید و فقط از دوستانش شنیده بود که دندان­های عزیزآقا طلاست. اما چرا در پایان داستان دندان طلا را می بیند می­تواند این باشد که تا الان دوست داشتن عزیزآقا نسبت به راوی نشان داده نشده بود اما وقتی راوی مریض می­شود و عزیزآقا تصمیم می­گیرد به ملاقاتش بیاید و وقتی راوی را می­بیند از شدت خوشحالی دهانش باز می­شود و تعبیر راوی از دندان طلای او به چراغ علاالدین خودش نوعی نماد این است که آرزوی خوب شدن می­کند. در واقع آن لبخند و آمدن عزیزآقا مثل چراغ علاالدین آرزوی او را برآورده می­سازد و راوی خوب می­شود. حتی در پایان روایت وقتی راوی بزرگ هم می­شود زمانی که غصه­دار است و مشکلی برایش پیش می­آید به «دهان معجزه آسای دوستش عزیزآقا فکر می­کند».(ص 20-21). 
تشبیه دانه­های برف به گلبرگ یاس «انگار هزار گلبرگ یاس از باغچه­های آسمان فرو می­ریزد»(ص5)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو