دانلود پایان نامه-گويش شناسی در ايران

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

زاویه دید هم اول شخص مفرد است، از منظر دانای­کل محدود به همه چیز می­نگرد و با خبر است و این آگاهی­ها در ذهنیاتش است و بیان نمی­کند. بیشتر از شیوه­­ی تک­گویی ­درونی استفاده می­کند. شیوه­ی تک­گویی، بیان ذهنیات اشخاص داستانی است و با تک­گویی ما به درون اشخاص پی می­بریم. روایت کاملاً ذهنی است و حوادث مربوط به گذشته­ی راوی است.
«من زبان صامت او را بلدم. می­دانم دلش شور مرا می­زند و ترجیح می­دهد جایم را عوض کنم. انگار با چشم­هایش به من می­گوید: «پاشو، دختر کوچولوی سرتِق، سرما می­خوری، برو ته اتوبوس، آن­جا گرم­تر است. می­ترسم مریض شوی.» من با نگاه به او جواب می­دهم:« نه. از جایم تکان نمی­خورم. این صندلی اختصاصی من است و آن را ول نمی­کنم» (ص 12).
از شگردهای دیگر روایت، جریان سیال ذهن است. راوی همان­طور که به گذشته برمی­گردد، گاهی زمان و مکان تغییر می­کنند یعنی با تداعی شدن یک خاطره یا چیزی ذهن راوی آشفته می­شود و در خلال آن، بدون این­که مرجعی برای حرف­هایش داشته باشد به توضیح می­پردازد. مثلاً راوی درون اتوبوس است و از سرما یخ زده، با دیدن لبخند عزیزآقا، به یاد حرف­های شاگردها می­افتد که می­گفتند دندان­های عزیزآقا طلاست و سپس یاد حرف­های مادرش می­افتد و دوباره برمی­گردد به اتوبوس و سرما…:
«اتوبوس دیگر حرکت نمی­کند. راه­بندان است. سرما جای همه چیز را گرفته است. نُک پنجه­هایم گزگز می­کند و پاهایم را حس نمی­کنم… دست خودم نیست. عزیز آقا با انگشت­های زبرش گونه­هایم را خشک می­کند و با دهان بسته می­خندد…. شاگردهایی که او را می­شناسند می­گویند تمام دندان­هایش طلاست. باور نمی­کنم. از مادر می­پرسم. او هم نمی­داند و عزیز آقا را نمی­شناسد. اما پرسش مرا هم دوست ندارد و عصبانی تهدیدم می­کند که اگر به راننده­های اتوبوس نگاه کنم یا با آن­ها حرف بزنم پوستم را خواهد کند…عزیز آقا از دست برف و راه­بندان کلافه است.»(ص 13-14).
وقتی راوی در بستر بیماری است، نگران رفوزه شدن است و منتظر تابستان است و با گفتن«تابستان» به یاد خاطرات تابستان می­افتد و آن را توصیف می­کند.
 
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو