پایان نامه ارشد رشته ادبیات-بررسی پيشينه‌ی گويش

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

هم­چنین شخصیت او بیان­گر این است که فقر و بی­پولی اغلب باعث می­شود انسان به دنیای خیالی و ارواح و جادوگری اعتقاد پیدا کند. حسن­آقا اغلب می­ترسد و از چیزهای نامرئی اطرافش وحشت دارد و به نوعی خرافه­گر است.
شخصیت­های دیگر: از شخصیت­های دیگر در روایت «اتوبوس شمیران»، مادربزرگ، بی­بی­جان، دایی­جان احمد، توباخانم، دکترکوثری که همگی از شخصیت­های فرعی این روایت هستند، از شخصیت­های تصادفی می­باشند. تقریباً هر کدام یک­بار در این روایت ظاهر می­شوند و نقش بعض از آن­ها بسیار جزئی است و بعضی­ها هم فقط راوی نامی از آن­ها برده و توصیف کرده تا مخاطبش بشناسد. اعمال آن­ها منفعل است و نقشی در پیش­برد داستان ندارند.
 
4-1-1-1-3. راوی و شیوه­ی روایت
هر متن روایی نیازمند واسطه‌‌­ای است که آن را نقل کند. از این نظر هر روایت از دو جزء تشکیل می‌شود: قصه و قصه­گو (راوی). در متن روایی، راوی صدایی است که سخن می‌گوید، مسئولیت کنش روایت بر دوش اوست و داستان را به عنوان امری واقعی تعریف می‌کند.
ژرار ژنت راویان داستان را بر اساس شیوه‌ی درگیر شدن آنان در رخدادهای روایت شده به سه دسته تقسیم می‌کند. راوی”دیگرگوی” که داستان­گوی رخدادی است که خود شخصاً شاهد آن نبوده است، راوی “هم‌گوی” که گزارش‌گر رخدادی است که شاهد آن بوده اما درگیر آن نبوده و یا قهرمان دوم آن بوده است و راوی “خودگوی” که خود شخصیت اصلی آن بوده است.
شیوه­ی روایت در این روایت به صورت خودگوی است و راوی اول شخص است. این شیوه به خواننده کمک می­کند تا با شخصیت اصلی داستان هم­ذات­پنداری کند. زیرا تنها « منِ» داستان است که اندیشه­ها و احساسات را به اشتراک می­گذارد.
استفاده از راوی اول شخص در این روایت باعث می­شود که مخاطب خیلی راحت با او ارتباط برقرار کند و خواننده فرض می­کند که کسی در حال تعریف کردن خاطراتش است. روایت کاملاً ذهنی است، چون مرور خاطرات کودکی است. و به صورت غیرخطی است. روایت بیشتر حالت نقلی دارد که خاطره­ای از دوران کودکی را نقل می­کند.
در این روایت،گلی ترقی شخصیت اصلی داستان است و گاه گاهی شاهد و ناظر وقایع است که در اطراف او می­گذرد، اما بیشتر شرح وقایعی است که بر خود او می­گذرد. (راوی قهرمان) است.
-«شیشه­ی پنجره­ی کنار من شکسته است و باد سردی به یک طرف صورتم می­خورد. گردنم خشک شده و  پشتم از سرما یخ زده است.»(ص 12).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو