تحلیل شخصیت یا شخصیت پردازی-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«عزیز آقا کتش را در می­آورد و روی پاهای من می­اندازد، کتش بوی گند می­دهد. دوست دارم مسافرها نگاهم کنند و دستم را با غرور به یقه­ی چرب کت او می­کشم. انگشت­هایم بوی عجیبی می­گیرند، بویی که در خانه­ی ما نیست، ….بویی است که از سوراخ دنیایی ناشناخته می­آید. بوی تمام کارهای بدی است که نباید کرد و چیزهایی که حالا حالاها نباید دانست….با این کت آدم دیگری می­شوم، آدمی که مجبور نیست تمیز و باادب و درس­خوان و شاگرد اول باشد، به موهایش فُکُل­های پُفی بزند و به همه سلام و تعظیم کند… با کت عزیزآقا روی پاهایم شبیه خود او می­شوم ، گمان می­کنم که تمام تنم خا­ل­کوبی است و نصف دندان­هایم طلاست. خودم را می­بینم که تک و تنها در کوچه­ها می­گردم و مثل دخترهای فاطمه رخت شور هِرهِر و کِرکِر می­کنم. پشت موتور خوشگل­ترین پسر محله سوارم و همراه او به دیدن فیلم تارزان می­روم» (ص 10-11).
همان­طور که بیان گردید، شخصیت راوی به صورت کنشی پرداخته شده است. خواننده در خلال رفتار او با دیگران، به خصوص دیدگاه درونی­اش به زندگی، از او شناخت به دست می­آورد.
عزیزآقا: (راننده­ی اتوبوس): عزیزآقا، راننده­ی اتوبوس خط هفتاد شمیران است. از شخصیت­های مهم این روایت است. شخصیت­پردازی عزیزآقا بیشتر از روی سیمای ظاهری اوست. او را با تمام خصوصیات ظاهری­اش توصیف می­کند و خواننده با این خصوصیات ظاهری پی به شخصیت او می­برد. ظاهری لات (موهای فرفری، سبیل کلفت، خالکوبی بدن، دندان طلا، و…) و شلخته با لباس­های کثیف و بدبو از طبقه متوسط جامعه است. ولی مردی دلسوز و مهربان است. در کل داستان بین او و راوی هیچ حرفی رد و بدل نمی­شود. مراقب راوی است و به او توجه می کند. در اتوبوس اگر راوی سردش باشد کتش را روی پایش می­گذارد و به او خوراکی می­دهد.
– «عزیز آقا پیش از پیاده شدن از توی داشبرد ماشین پاکت کوچکی در می­آورد و توی دامن من می­گذارد… امروز عزیز آقا برایم آلبالو خشکه خریده است.»(ص 11).
و وقتی راوی مریض می­شود و مدرسه نمی­رود به عیادتش می­رود. عزیزآقا وقتی به عیادت راوی می­رود به سر و وضعش می­رسد «موهای ژولیده­اش را شانه زده و دگمه­ی پیراهنش را تا زیر گلو بسته است. نمی­خواهد خال­کوبی سینه­اش دیده شود»(ص20). شخصیت­پردازی او تنها به صورت توصیف بیان می­شود.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو