تفاوت­های روایت خاطره­ای با روایت داستانی-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

تحلیل نهایی این روایت
در این روایت بیشتر با داستانی بودن متن در ارتباط هستیم. جنبه­های داستانی و پیرنگی که در این داستان آورده شده آن را به داستان نزدیک می­کند ولی از خاطره بودن متن، جز عینیت، عناصری مهم نداریم. و این­که شاید بتوان این متن را خاطره­ای از گذشته­ی نویسنده بپنداریم همان تاریخی که نویسنده در پایان داستانش ذکر کرده که بیان­گر زمان روی­داد این خاطره است و این که انقلاب و هرج و مرج باعث شده این متن واقعیت بیشتری یابد وگرنه این متن را نمی­توانیم خاطره بگوییم و به نظر می­رسد داستان صرف باشد.
 
4-1-6. مادام گرگه(140-156)
روایت ششم از کتاب خاطره­های پراکنده است. از درون­مایه­های مهم این روایت، غم غربت، عشق به وطن، اثبات حق خود و رسیدن به آرامش است.
 
4-1-6-1. مولفه­های داستانی در روایت «مادام گرگه»
4-1-6-1-1. پیرنگ
پیرنگ بسیار ساده است. روایتِ غربت و نداشتن حق، به خاطر ندانستن فرهنگ و زبان آن کشور، از مشکلات راوی در این روایت است. راوی زنی است که با دو فرزندش در پاریس زندگی می­کنند و از داشتن همسایه­ای در طبقه زیرین ناراحت­اند که روش زندگی راوی و فرزندانش به­خاطر سروصدای آن­ها و دادوبیداد همسایه پایین، تغییر زیادی می­کند و دست­خوش مشکلاتی می­شوند. راوی کاملاً گوش به فرمان دستورات خانم طبقه زیرین است «چاره­ای جز اطاعت نیست؛ کف اتاق­ها را به سرعت با موکتی ضخیم و اسفنج­دار فرش می­کنیم. هنگام راه رفتن پابرهنه هستیم و حرف زدنمان تبدیل به نجوا شده است…کم­کم از یادمان رفته است که ما هم آدم هستیم و هر کس در چهاردیواری خودش آزاد است»(ص147). در این روایت پیچیدگی خاصی ندارد بلکه درگیری و کشمکش بین راوی و همسایه پایین، داستان را به جلو می­برد. کشمکش حتی در درون راوی هم سرایت کرده و با خود درگیر است از این­که چرا در غربت این­قدر بی­دفاع است و بر سر دوراهی است که به وطن برگردد یا نه و تاب مقاومت دربرابر ظلم­های همسایه را ندارد. تا این­که شبی همسایه دوباره می­آید و داد وبیداد می­کند که ساکت باشید، ولی این­بار راوی می­بیند که کسی حرف نمی­زند و بچه­ها ساکت­اند، می­فهمد حق دارد و این حق است که او را جسور می­کند تا از خودش دفاع کند و بر سر همسایه داد و فریاد بزند و بر او پیروز گردد. از درنگ و هول و ولا خبری نیست. خانم همسایه نماد ظلم و خودخواهی است که سلب آرامش از دیگران می­کند و خودش نماد انسان­های تسلیم در برابر هرگونه ادعایی است و نماد انسان­هایی است که به خاطر نداشتن حقی که بتوانند اثبات کنند، مجبور هستند تن به ظلم و خواهش­های آنان بدهند و سکوت کنند.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو