پایان نامه رشته ادبیات-شباهت­ها و تفاوت­های روایت خاطره­ای با روایت داستانی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

پیرنگ
روایت دوران انقلاب است که اوضاع جامعه بسیار به هم ریخته است. باعث شده تغییراتی در خانه و زندگی همه ایجاد شود. راوی ابتدا از حسن­آقای آشپز و خدمتکار با وفا و قدیمی می­گوید و این­که رفته و حتی از آن­ها شکایت کرده است. پیرنگ این روایت حول محور و شخصیت خدمتکار جدید به نام «زینب» شکل می­گیرد. و با حضور این شخصیت حوادث دیگر گسترش می­یابند. حوادث روایت برحسب زمانی ترتیب یافته­اند. فرم داستان با محتوا هماهنگ است. واژگونی، کشمکش و بحران و گره­افکنی در طرح این روایت به خوبی پرداخته شده­ است. شخصیت زینب(خدمتکار) باعث بروز کنش­ها و واکنش­هایی در روایت می­شود و این واژگونی در شخصیت در واقع وضعیت روایت را تغییر می­دهد و داستان از روال عادی خود خارج می­شود و پر از ضد و نقیض­هایی می­شود که باعث کشمکش می­شود. ابتدا راوی و مادرش از چنین خدمتکاری خوشحالند و با غرور به او نگاه می­کنند:
«از این بهتر نمی­شد، بالاخره همانی را که می­خواستیم پیدا کرده بودیم.»(ص101)
اما با عکس­العمل­های خدمتکار و حرف­هایی که درباره­ی گذشته­اش به آن­ها می­گوید، راوی و مادرش را بسیار آشفته می­کند و آن­ها را دچار عجز و ناتوانی در برابر حرف­هایش قرار می­دهد و باعث کشمکش ذهنی آن­ها می­شود.
زینب گفته بود «عجب آدم­های ساده­ای هستید. اگر ممدآقا بفهمد که دهانم را باز کرده­ام پوستم را می­کند. اما شماها آنقدر خوبید که دلم نمی­آید بِهِتان دروغ بگویم.»(ص116)
و وقتی مادر راوی سعی می­کند او را آرام کند و می­گوید این حرف­های دروغ را نگو و نمازت باطل می­شود اما زینب در جوابش می­گوید:
«ای بابا کی گفت من نماز می­خوانم؟ خودِ خاله­جان هم در عمرش یک رکعت نماز نخوانده. این مرتیکه­ی عرق خور هم که اصلاً دین و ایمان ندارد.»(ص117)
راوی و مادرش درصددند که خود را آرام کند و حرف­های زینب را باور نکنند اما با  تلفن­هایی که می­شود آن­ها دچار شک و تردید می­شوند و از زینب می­ترسند و نمی­دانند چکار کنند.کشمکش ها، این روایت را به جلو می­برد. هول و ولا هم به خوبی محسوس است به طوری که خواننده این سوال در ذهنش روی می­دهد که بعد چه خواهد شد؟ آیا حرف­های زینب راست است یا دروغ؟ تردید در ذهن راوی به عنوان تک­گویی هم روایت می­شود و خود باعث ایجاد هول و ولا در خواننده، می­شود. راوی و مادرش در دو راهی قرار می­گیرند و نمی­دانند حرف­های زینب را باور کنند یا نه و این سبب تعلیق روایت می­شود. گره تا آخر باز نمی­شود و خواننده را در فکر فرو می­برد که آیا راست است یا دروغ؟
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو