دانلود پایان نامه رشته ادبیات-شباهت­ها و تفاوت­های روایت خاطره­ا

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«دایی فریاد کشان وارد حمامِ زنانه می­شود و دنبال دلاک­ها می­کند. چادر زنها را از روی صورتشان پس می­زند. می­دود توی کوچه. در خانه­ها را می­کوبد. جلوی ماشین­ها را می­گیرد. به دستگیره یا اتوبوسی در حال حرکت آویزان می­شود. یقه­ی غریبه­ها را می­چسبد. کتک کاری می­کند و کتک می­خورد، کتکِ حسابی. درب و داغون و دست خالی بر می­گردد خانه. تب می­کند می­افتد. نه لب به غذا می­زند و نه کسی را می­شناسد. چهل شبانه روز هذیان می­گوید؛ توی خواب و بیداری زنش را صدا می­زند. دوا و درمان بی­اثر است…می­برندش لب دریا، بیمارستان، تیمارستان، فایده ندارد. کارش راه رفتن توی اتاق­ها و گریه کردن است، مثل بچه­های زرزری، مثل پیرزن­های دم مرگ» (ص55-56).
توصیف در این روایت بیشتر به صورت ایستا است یعنی مستقیم توصیف می­کند. راوی همه چیز را در این روایت توصیف می­کند از جمله روزهای هفته که برای هر کدام از زمان­های خاص هفته توصیفی بیان می­کند:
«روزهای هفته هر کدام شکل و رنگ و بوی خودشان را دارند؛ شنبه بد ترکیب و تلخ و موذی است و شبیه به دختر ترشیده­ی توباخانم است؛ دراز، لاغر، با چشمهای ریز و بدجنس. یکشنبه ساده و خر است و برای خودش الکی، آن وسط می­چرخد. دوشنبه شکل آقای حشمت الممالک است: متین، موقر، با کت و شلوار خاکستری و عصا. سه شنبه خجالتی و آرام است و رنگش سبز روشن یا زرد لیمویی است. چهارشنبه خل است. چاق و چله و بگو و بخند است. بوی عدس پلویِ خوشمزه­ی حسن­آقا را می­دهد. پنجشنبه بهشت است و جمعه دو قسمت دارد: صبح تا ظهرش زنده و پرجنب و جوش است؛ مثل پدر، پر از کار و ورزش و پول و سلامتی. رو به غروب، سنگین و دلگیر می­شود، پر از دلهره­های پراکنده و غصه­های بی­دلیل و یک جور احساس گناه و دل درد از پرخوری ظهر (چلوکباب تا خرخره) و نوشتنِ مشق­های لعنتی  و گوش دادن به دلی­دلی غم­انگیز آوازی که از رادیو پخش می­شود، و دقیقه شماری برای برگشتن مادر از مهمانی و همه جا قهوه­ای تیره، حتی آسمان و درخت­ها و هوا» (ص 48-49).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو