بررسی پيشينه‌ی گويش شناسی در ايران-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 «من عاشق خیابان اسلامبول هستم، بوی ماهی و قهوه و تخمه­ی داغ و عطر و پودر فرنگ که به دماغم می­خورد، گرم و شل و خواب آلود می­شوم و تنم از خوشی کش و قوس می­آید. حس می­کنم بزرگ شده­ام و تمام مردهای خیابان اسلامبول عاشقم هستند..»(ص61).
و دنیای بزرگ­سالی را با وسوسه­ی کودکانه بیان می­کند:
«سر کوچه­ی مهران، یک مغازه­ی دگمه فروشی است؛ همه چیز دارد از تور عروس گرفته تا جوراب­های نایلون و زیرپوش خارجی. سرم گیج می­رود. انگشتانم را یواشکی به حاشیه­ی وسوسه انگیز و لغزان زیرپوش اطلسی می­کشم و از خجالت می­میرم»(ص62).
«…چند تا پسر پشت مغازه به تماشا ایستاده­اند. قلب من هم می­زند و از فکر آینده و خوشیِ بزرگ شدن، شکمم به قاروقور می­افتد.»(ص62). از این که بزرگ شده و هر کاری دلش بخواهد را دیگر نمی­تواند انجام دهد ناراحت است:
«حسن­آقای معروف لباس نویش را پوشیده…می­روم روی کولش و دست­هایم را دور گردنش حلقه می­کنم…مادر از بازی­های من با حسن­آقا ناراضی است؛ اخم می­کند… و یادم می­اندازد که یازده سال دارم و باید از این بعد مراقب کارهایم باشم. دلم از این حرف­ها بهم می­خورد. می­بینم که بزرگ شدن یعنی دروغ گفتن و ترسیدن و نکردنِ خیلی کارها و نگفتنِ خیلی چیزها. می­بینم که خانم شدن یک جور خر شدن است و دختر خوب بودن و کلاه گذاشتن سر آدمها است.»(ص63).
«توبا خانم می­گوید زن از سگ هم بیچاره­تر است. صبر کن تا بزرگ شوی، خودت می­فهمی» (ص63).
و این­جاست که با واقعیت­های زندگی آشنا می­شود: «حس می­کنم که آینده فقط خیابان اسلامبول نیست، کوچه پس کوچه­های تنگ و باریک هم وجود دارد، کوچه­های غمگین، پر از دایی­های تریاکی و مریم خانم­های زندانی، پر از آدم­های عاشق»(ص64-65).
زنان در این روایت طوری نمایان شده­اند که همیشه ضعیف و کوچک هستند. مثلاً زندایی که همیشه از دست دایی­اش زندانی بود و این که توباخانم، زن را از سگ هم بیچاره­تر می­داند و … نویسنده در این روایت به زن­ها از نگاهی دیگر می­نگرد از این­که باید خود را بپوشانند تا مردان لات به آن­ها متلک نیندازند و همیشه مراقب تمام رفتار باشند و… و به گونه­ای دوست دارد پسر باشد و زن بودن را دوست ندارد.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو