تضاد دین و عرفان -دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

قسمتی از متن پایان نامه :

 

. معرّفی حافظ
در این فصل تمام سعی من بر این بوده است که در مورد دو ویژگی و نکته جنجالی و بحث برانگیز از زندگی و افکار حافظ نکاتی آورده شود که همانا عرفان و رندی حافظ است. چرا که حافظ چون دیوان اشعارش شهرت بالایی دارد و کمتر کسی است که او را نشناسد. و صد البتّه گفته ها و ناگفته ها از حافظ بیشتر در مورد برداشت و نظرگاه صاحب نظران مختلف در زمینه ی عرفان و رند و رندی در دیوان حافظ است. در این بخش معرّفی اجمالی حافظ را در چهار زمینه به شرح زیر اختصاص داده ام:
3ـ1. شهرت و محبوبیّت حافظ
« شمس الدّین محمّد متخلّص به حافظ در سال 792 هـ. ق چشم از جهان فرو بست. از نوشته های تذکره نویسان چنین بر می آید که حدود هفتاد سال زندگی کرده است ». (منصور، 1389: 1)
حافظ یکی از دو غزل سرای بزرگ تاریخ شعر فارسی است. او که در سرودن غزل های عارفانه ـ عاشقانه گوی سبقت را از همگان ربود. تنها اثر او دیوان اشعارش است که شامل غزلیّات، مثنوی ساقی نامه و چند قصیده است. شیرینی سخن او یکی از دلایل اصلی شهرت و محبوبیّت اوست. و این ویژگی و امتیاز کمی نیست ابیات دیوان حافظ برای اکثریّت وسیعی از مردم ایران قابل درک بوده و با آن ارتباط برقرار می کنند.
دکتر خرّمشاهی حافظ را به عنوان ممتازترینِ غزل سرایان ایران می داند. ایشان معتقدند که حافظ اسطوره ساز است، رند است، اندیشمند است و در شعرش فلسفه می ورزد. مصلح اجتماعی، سخنور و صنعتگر، ایجاد انقلاب در غزل، تأویل پذیری شعرش، مضمون گرایی و معنی گرا بودن و طنز و طربناکی همه و همه این شاعر گرانقدر را مشهور و عظیم ساخته است. (ر. ک، خرّمشاهی، 1371: 24ـ25)
با توجّه به کثرت مشتاقان و طرفداران حافظ، نظرات فراوانی هم در مورد دلایل شهرت و محبوبیّت او داده شده است: « هنر جادویی حافظ و ظریف کاری های بسیار او در تناسبات لفظی و معنوی و استفاده ی شگرف او از ایهام و استعاره و جمع معانی بسیار در الفاظ اندک سبب شده است که هر کسی گمشده ی خود را در شعر او بیابد ». (ریاحی، 1368: 87)
« شعر حافظ به داشتن ايهام هاي گوناگون مشهور است. اين ايهام ها به حدي زيادند كه خواننده را در بازي هاي زباني، به دام خود مي اندازد ». (سبزعلي پور،142:1389)
امّا بی اغراق می توان گفت که یکی از دلایل لطف بیان و سخن حافظ، بهره گیری او از کلام الهی است. حافظ قرآن شناس است و تسلّط او به قرآن شعرش را دل نشین ساخته، به طوری که شعرش با عواطف و تجربه های زندگی غالب مردم هماهنگی دارد.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
 
این تحقیق درصدد پاسخگویی به پرسش های زیر است:
1ـ دلایل اصلی وجود تضادهای ظاهری بین دین و عرفان در دیوان حافظ چیست؟
2ـ آیا حافظ راه رسیدن به عرفان واقعی (حقیقت) را در گذشتن از شریعت می داند؟
3ـ آیا حافظ قصد شوخی با مقدّسات را دارد؟
4ـ چه ابیاتی از دیوان حافظ باعث شده است که برخی او را بی دین تصوّر کنند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

بستن منو