پایان نامه ارشد -شناسایی غزليات بحر مضارع

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
تحلیل اوزان عروضی مکتب وقوع (فغانی شیرازی، هلالی جغتائی، محتشم کاشانی، وحشی بافقی)

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 • عروض: علمي است که با آن شعر را مي‌سنجند و وزن آن را تعيين مي‌کنند. قواعد اين علم نخستين بار توسط خليل بن احمد فراهيدي تدوين شد. او با سررشته‌اي که از علم موسيقي داشت بر روي بحور عروضي نام‌هايي نهاد که متناسب با آهنگ و ساختار آن‌ها بود.
 • تحليل اوزان: وزن يک نوع هماهنگي در هجاها است که باعث ايجاد لذت در خواننده مي‌شود و از ويژگي‌هايي است که نظم را از نثر متمايز مي‌کند. به دست آوردن اوزان عروضي ديوان يک شاعر و مقايسه‌ي آن‌ها با اوزان اشعار ساير شاعران هم دوره‌ي او و بررسي بسامد بحور و اوزان و توجه به ابعاد روانشناسي و سبک‌شناسي وزن‌ها، مي‌توانند ما را در تحليل اوزان عروضي ياري دهند.
 • مکتب وقوع: يک سبک بينابين است که در قرن دهم هجري بر مبناي حقيقت گوئي در ادبيات فارسي پديد آمد. اين سبک حدفاصل سبک عراقي و سبک هندي بود. از خصوصيات مکتب وقوع مي‌توان به سادگي و خالي بودن اشعار از صنايع بديعي اشاره کرد.
 • بابا فغاني: فغاني ملقب به “بابا”، “آدم‌المتأخرين”، “آتشين‌دم” و “حافظ کوچک”، در نيمه‌ي دوم قرن نهم در شيراز متولد و در سال 925 ه.ق در مشهد درگذشت. او از آخرين شاعران سبک عراقي بود که خود شيوه‌اي جديد بنا نهاد و با اين شيوه پيشگام سبک هندي شد. عده‌اي او را واضع مکتب وقوع مي‌دانند چرا که اغلب شاعران وقوعي مقلد او بوده‌اند.
 • هلالي جغتائي: در اواسط قرن نهم هجري در استرآباد متولد و در سال 936 ه.ق در هرات کشته شد. نام او بدرالدين و لقب او “هلالي” بود. برجسته‌ترين اثر اين شاعر وقوعي که پيرو بابا فغاني بوده، مثنوي شاه و درويش است.
 • محتشم کاشاني: کمال الدين علي محتشم کاشاني ملقب به “شمس‌الشعراي کاشاني” و “حسان‌العجم”، در حدود سال 905 ه.ق در کاشان ديده به جهان گشود و در سال 996 ه.ق در همان شهر چشم از جهان فرو بست. او از پيروان مکتب وقوع و يکي از بزرگترين شاعران مرثيه سراي شيعه بود.
 • وحشي بافقي: کمال‌الدين (شمس‌الدين محمد) وحشي بافقي در سال 939 ه.ق در بافق متولد شد و در سال 991 ه.ق در يزد درگذشت. وحشي در سوز و گداز بي‌نظير بود و نوآوري او در اين زمينه واسوخت را به عنوان يک شاخه‌ي فرعي در مکتب وقوع به وجود آورد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 1. آيا درد فراق و حزن شاعران اين دوره را مي‌توان در اوزان عروضي اشعارشان احساس کرد؟
 2. کدام اوزان عروضي بيشترين بسامد را در اين دوره دارند؟
 3. آيا مي‌توان تناسبي ميان وزن و محتوا در اشعار اين شاعران يافت؟
 4. چگونه اختيارات شاعري را به کاربرده اند؟
 5. اشعار آنها از منظر عروضي به اشعار کدام شاعران برجسته شباهت دارد؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تحلیل اوزان عروضی مکتب وقوع (فغانی شیرازی، هلالی جغتائی، محتشم کاشانی، وحشی بافقی)

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تحلیل اوزان عروضی مکتب وقوع (فغانی شیرازی، هلالی جغتائی، محتشم کاشانی، وحشی بافقی)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تحلیل اوزان عروضی مکتب وقوع (فغانی شیرازی، هلالی جغتائی، محتشم کاشانی، وحشی بافقی)

بستن منو