داستانی در روایت «مادام گرگه»-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

. بسامد
«بسامد جزء زمانی مهمی از داستان روایی است. از نظر ژنت، بسامد عبارت است از رابطه بین این که یک رخداد چندبار در داستان تکرار می­شود و تعداد روایت شدن آن در متن؛ بنابراین، بسامد به تکرار ربط دارد که خود مفهومی مهم در روایت است»(لوته،1386: 80).
«بسامد مفرد یا تک محور: یک بار گفتن آن چه یک­بار در داستان اتفاق افتاده است متداول­ترین نوع روایت است. روایت n مرتبه آن چهn مرتبه اتفاق افتاده است. بسامد مکرر: نقل n دفعه چیزی است که یک­بار اتفاق افتاده است بسامد بازگو: نقل یک­باره آن­چه n بار اتفاق افتاده است» (ریمون کنان،1387: 81-79).
«به مسایلی از این قبیل می­پردازد که آیا حادثه­ای یک­بار در  روایت اتفاق افتاده و یک­بار روایت شده است، یک­بار اتفاق افتاده اما چند بار روایت شده است. چند بار اتفاق افتاده و هر چند بار روایت شده است و یا چند بار اتفاق افتاده و فقط یک بار ذکر شده است» (صالحی نیا،1388: 25).

 
 
 
 
بخش دوم: روایت خاطره­ای
2-2. زندگي­نامه
زندگي­نامه، با همه تنوّعي كه مي­تواند داشته باشد، مدت­هاست كه به عنوان «نوع ادبي» شناخته شده است. اين نوع نوشته، از آغاز بيشتر به جنبه­ي تاريخ­نگاري شباهت داشت ولي رفته رفته زندگي­نامه­نويسان با تلاشي كه در اين حوزه كردند آن را به سمت ادبيات كشاندند.
«زندگي­نامه، داستان زندگي است. ريشه اين واژه يوناني، و بر­گرفته از دو واژه بيو [1]به معناي زندگي و گرافي[2] به معناي نگارش است. صاحب­نظران زندگي­نامه را يكي از گونه­هاي ادبي مي­دانند و معتقدند اساس و شالوده آن، نگارش زندگي فردي است. آنان اين گونه ادبي را غيرداستاني مي­دانند؛ هر چند كه بسياري از عناصر داستاني را در زير­ساخت خود دارد. برخي بر اين باورند كه اين­ گونه ادبي ابتدا توسط يونانيان باستان ابداع شده و عده­اي ايرانيان را مبتكر اين نوع ادبي مي­دانند و معتقدند پادشاهان ايراني، باني اصلي پديد آمدن آن هستند» (پارسي­نژاد، 1385: 21).
[1] Bio
[2] Graphy
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو