پایان نامه رشته ادبیات-تحلیل شخصیت یا شخصیت پردازی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گلی ترقی
گلی ترقی در 17 مهر 1318 در تهران به دنیا آمد. پدرش لطف­الله ترقی مدیر مجلّه­ی ترقی بود. در خیابان خوشبختی به دنیا آمد و در شمیران به مدرسه و سپس دبیرستان انوشیروان دادگر رفت. در1954 پس از به پایان رساندن سیکل اول دبیرستان به آمریکا رفت.6 سال در آمریکا زندگی کرد و در رشته­ی فلسفه فارغ­التحصیل شد و از آنجا که زندگی در آمریکا را دوست نداشت به ایران بازگشت. پس از بازگشت به داستان­نویسی روی­آورد.
پس از انقلاب به فرانسه رفت در آن­جا هم به نوشتن ادامه داد. یکی از داستان­هایش به نام بزرگ بانوی روح من به زبان فرانسه ترجمه شد. در 1985 این داستان به عنوان بهترین قصّه­ی سال در فرانسه برگزیده شد. ترقی در 1358 به فرانسه مهاجرت کرد.
 
3-2. آثار
آثار وی عبارت­اند از: «من چه گوارا هستم»(1348)، «خواب زمستانی»(1351)، «خاطره­های پراکنده»(1371)، «جایی دیگر»(1379) و«دو دنیا»(1381). هم­چنین کتاب «بزرگ­بانوی هستی» را درباره­ی فروغ و اسطوره، نماد و صورت­های ازلی نوشته است.
 
3-2-1. درباره خاطره­های پراکنده
خاطر­ه­های پراکنده مجموعه 8 داستان کوتاه است که به نوعی شش داستان آن، زندگی گذشته خود گلی ترقی است. داستان­ها مانند کتاب دو دنیا نثر روانی دارند. بدون تکلف و دغدغه بیان می­شوند. روزگار کودکی خود گلی ترقی در خانه­ای در شمال تهران.
«خاطره‌های پراکنده» درست مثل یک دفترچه‌­ی خاطرات که باعث می‌شود چند لحظه‌ای از حال کنده شویم به دنیای پر از صمیمیت گذشته سفر کنیم- شیرین و سرگرم‌کننده است. نویسنده در بیان این خاطرات بسیار خوب عمل کرده و در لابه‌لای آن‌ها افکار و عقاید خود را هم نشانده است. او در خاطراتش، از رؤیاها و آرزوها، از صمیمیتی که بر زندگی گذشتگان حاکم بود، از دوستی‌های پاک و زلال دوران کودکی و از خوبی و بدیِ آدم‌هایی که حالا، زیر تلی از خاک آرام گرفته‌اند، سخن می‌گوید. می‌گوید که چقدر همه چیز ناپایدار است و هر چیزی -هر قدر هم محکم و مقاوم روزی از بین خواهد رفت.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو