دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-تحلیل شخصیت پردازی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

زاویه دید
«نویسنده­ی خاطره به شرح وقایعی می­پردازد که برایش اتفاق افتاده است. معمولاً بیان این اتفاقات خیلی صمیمی و راحت صورت می­گیرد؛ به گونه­ای که خواننده جذب نوشته می­شود. شاید یکی از دلایل این امر، انتخاب زاویه­ی دید اول شخص برای تعریف خاطره است. بعضی معتقدند اگر نویسنده­ای مطلب یا خاطره­اش را با «من» شروع کند و ادامه دهد، موجب می­شود که خواننده، ضمن اعتماد، با نویسنده همراه شود و در غم و شادی­های او شریک شود و یا این­که به نوعی خود را به جای نویسنده بگذارد و فاصله­ای بین خود و نویسنده احساس نکند. در تکمیل مطلب باید گفت راه­های متفاوتی برای بیان یک داستان یا خاطره وجود دارد و نویسنده از زوایای گوناگون به آن نگاه می­کند؛ یعنی گاهی خودش به عنوان شخصیت اصلی قرار می­گیرد و به تعریف می­پردازد و گاهی هم جای یکی از افراد می­نشیند. از زبان او حوادث را شرح می­دهد. بیان خاطره از مواردی است که حتماً نویسنده جای شخص اصلی قرار می­گیرد، زیرا در غیر این­صورت، خاطره گیرایی چندانی پیدا نمی­کند» (حسینی نژاد،1388: 23-24)
«خاطره جنبه­ی شخصی دارد؛ تجربیاتی است که فقط برای شخص صاحب خاطره رخ داده است و هر ماجرایی که در خاطره گفته می­شود ، او یا در بطن آن ماجرا حضور داشته و یا از نزدیک شاهد و ناظر آن اتفاقات بوده است؛ بنابراین اگر بخواهیم خاطرات خود را روایت کنیم ، واضح است که حوادث و اتفاق­ها را از زبان خودمان و از زاویه­ی دید «اول شخص مفرد» ، «من» بازگو می­کنیم» (صفایی،1392: 108)
اما در داستان از زاویه دیدهای متفاوتی می­توان استفاده کرد. گاهی نویسنده دانای کل است و از بیرون ناظر بر اعمال شخصیت­های داستانی­اش است و گاهی اول شخص مفرد که  تنها آن­چه را که می­بیند بیان می­کند و از درون شخصیت­ها با خبر نیست.
 
 
 
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو