مولفه های داستانی -دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 
2-2-1. زندگي­نامه خودنوشت(اتوبیوگرافی)
«زندگي­نامه خودنوشت، شرح زندگي شخص به دست خود اوست كه با خاطرات روزانه متفاوت است. گزارش روزبه­روز رخدادهاي زندگي نيست و هم­چون يادداشت­هاي روزانه براي لذّت شخص نوشته نمي­شود. هيچ­يك از گونه­هاي سرگذشت­نويسي، هم­چون حديث­نفس (زندگي­نامه­ي خودنوشت) به دروني­ترين لايه­هاي وجود انسان نمي­پردازد؛ زيرا هيچ­كس مانند خودزندگينامه­نويس به همه­ي واقعيت­هاي زندگي او، احساسات دروني، ترديدها، نهان كرده­هاي او آگاهي ندارد؛ از همين روست كه تاريخ حديث­نفس را تاريخ خودآگاهي انسان دانسته­اند» (رضوانيان، 1388: 88).
«در زندگي­نامه­ي خودنوشت، محتواي اصلي متن به شرح احوال و اعمال صاحب خاطره مربوط است و شرح احوال و رويدادهاي بيروني نسبت به موضوع اصلي جنبه­ي فرعي و مكمّل پيدا مي­كند و نقش و عملكرد نويسنده را در مقطع خاص يا دوره­ي نسبتاً كامل زندگي وي نشان مي­دهد. در حالي كه در واقعه­نگاري (شكل دوم خاطره­نويسي)، ديده­ها و شنيده­ها (شاهد يا ناظر بودن) و در عين حال تشريح نقش خود به صورت ضمني و فرعي با ساختاري نقلي و روائي و گزارش­گونه ديده مي­شود» (كمري، 1383 : 60).
«اغلب نويسندگاني كه تا روزگار معاصر به نوشتن سرگذشت­نامه (يادداشت روزانه، ‌خاطره،  زندگي­نامه و سفرنامه) پرداخته­اند، رويكرد معطوف به خواننده داشته­اند؛ يعني به منظور اطّلاع رساني، اندرز و موعظه و يا ايجاد نگرش انتقادي و بيدارگري به ثبت وقايع حتي شخصي پرداخته­اند. اما در دهه­هاي اخير، تغيير گفتمان هستي­شناسي و معرفت­شناسي از آسمان به زمين و متناسب با آن تغيير زاويه ديد از « داناي كل» به « من» شخص، سرگذشت­نامه ها نيز رويكرد معطوف به نويسنده يافته­اند؛ يعني چرخش از هويت همگون جمعي در نگاه كلاسيك، به هويت « فرد» در« نگاه نو» (رضوانيان، 1388: 33).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو