مؤلفه های داستانی در روایت «اتوبوس شمیران»-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مهدی حجوانی در «قصه چیست؟» ویژگی­هایی را که یک خاطره نوشته به قصه و داستان نزدیک می­کند و باعث پذیرش آن به عنوان اثر ادبی می­شود، چنین بیان می­کند:«در خاطره، اغلب مسائل ریز و جزئی زندگی ثبت می­شود. خاطره اگر چه از خیال نویسنده مایه نمی­گیرد  و عین واقعیت را نقل می­کند، تا اندازه­ای از حس او می­جوشد. خاطره­نویس، معمولاً احساس و عواطف خود را نسبت به ماجرایی که خاطره­اش را  می­نویسد، بیان می­کند.  بیان و کلام یک خاطره، صمیمی، راحت و غیر رسمی است. به علاوه، بیان در خاطره، به اندازه­ی گزارش، مقاله و تاریخ، مستقیم و صریح نیست. خاطره نسبت به این قالب­ها از لحظه­پردازی و صحنه­پردازی بیشتری بهره می­گیرد. موضوع خاطره بیان تمام و یا گوشه­هایی از زندگی یک فرد است. خاطره اغلب از لحظه­های نسبتاً برجسته­ی زندگی انسان مایه می­گیرد (مثل قصه). هدف خاطره، ارائه­ی تحقیقی استدلالی و آموزشی برای قشر محدودی از متخصصین نیست»(حجوانی،1376 :23)
«صداقت و صمیمیت موجود در خاطره موجب می­شود که خواننده آن را تا آخر بخواند و از آن لذت ببرد. در صورتی­که داستان­نویس حوادث اصلی و فرعی داستان را جابه­جا می­کند و به اوج و فرود داستان می­اندیشد. اساساً حوادث در خاطره سیر طبیعی خود را دارند و هیچ نیازی به جابه­جا کردن آن­ها نیست؛ بلکه باید به همان ترتیبی که پیش آمده­اند بازنویسی شوند. در خاطره بنابر غافلگیر کردن خواننده نیست تا نویسنده مجبور شود ترتیب حوادث دخل و تصرف کند. در واقع یکی از کمک­های خاطره­نویسی به فرد این است که او را آماده می­کند تا بتواند وارد جرگه­ی داستان نویسی شود. از دیگر تفاوت­های خاطره و داستان استفاده از توصیف است. داستان معمولاً همراه با توصیف مکان و زمان، شخصیت و حوادث است. اما اگر در خاطره­نویسی از توصیف زیاد استفاده شود، علاوه بر آن که به داستان نزدیک می­شود، حوصله­ی خواننده را نیز سر می­برد و او را دچار خستگی می­کند» (حسینی نژاد،1388 :110-111).
«ساختمان داستان پیچیده و معماوار است؛ یعنی گرهی در ابتدای داستان افکنده می­شود و طی مراحل بعدی و با بهره­گیری از شگردها و فنون داستانی گشوده می­شود؛ در حالی که خاطره لازم نیست پیچیده و معماگونه باشد و خاطره­نویس حرفی یا نکته­ای را نگفته بگذارد و در پایان نوشته رو کند تا خواننده را دچار شگفتی سازد و یا به او نشاط ببخشد» (صفایی، 1392: 95).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو