مؤلفه های داستانی در روایت «اتوبوس شمیران»-پایان نامه رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

زبان خاطره
«موضوع هر خاطره احوال شخصی و اتفاقاتی است که برای افراد پیش می­آید و بیان آن­ها نیاز به زبانی ساده و صمیمی دارد. در واقع، بر خلاف موضوع­های علمی، تحقیقی، فلسفی، سیاسی و … که برای بیان نیاز به نثری جدّی و رسمی دارند، خاطره به زبان گفتار تعریف می­شود. یعنی زبانی که مردم به سادگی با آن گفت­وگو می­کنند و از این رو زبان خاطره؛ زنده، شاد و شوخ است. بنابراین همان­طور که نمی­توان مطالب علمی و تخصصی را در قالب گفتار عامیانه بیان کرد، از زبان فنّی و علمی نیز برای بیان خاطره استفاده نمی­شود؛ مگر برای افرادی که به بیان فنی و تخصصی خو گرفته باشند» (حسینی­نژاد، 1388: 29).
 
2-2-8-10. انواع خاطره
خاطرات در نگاه اول و نخست مبنا بر اساس نوع ثبت، ضبط و انتقالشان، به دو دسته: خاطرات شفاهی و خاطرات کتبی، تقسیم می­شوند:
خاطرات شفاهی: «آن دسته از خاطراتی است که صاحب خاطره، خود اقدام به ثبت آن­ها نمی­کند، بلکه این خاطرات به صورت شفاهی برای دیگران نقل می­شود. این خاطرات نقل شده، اعم از آن­که برای فرد متخصصی که درصدد جمع­آوری اطلاعات از خاطره­ای خاص است و یا صرفاً از روی نوعی تفنن و یا دلتنگی بیان می­شوند، از انحصار فکر و ذهن صاحب خود بیرون می­ریزند و بدین­ترتیب به نوعی، از زوال- که ناشی از فراموشی یا مرگ گوینده­ی خاطرات- رها می­شوند» (دهقان،1386: 263).
خاطرات مکتوب: «شیوه­ی دیگر انتقال خاطرات است. در این دسته، صاحب  خاطره یا دیگری، به دلایل گوناگون اقدام به نگارش خاطرات می­کند و بدین ترتیب خاطرات به شیوه­ی مکتوب به دیگران منتقل و ثبت و ضبط می­گردند. این خاطرات، آن­چنان اهمیتی دارند که گاه حتی شکل­گیری خاطره را نیز منوط به مکتوب شدن آن می­دانند از این­رو، برخی خاطره را عبارت از شکل­گیری مواد خام انباشته در ذهن به صورت متن می­دانند. زیرا با شکل روائی آ­ن­چه در ذهن است، دارای معنا و مفهوم می­گردد. خاطرات از ابعاد و جنبه­های مختلف صوری، حجم و ریخت، محدوده و دامنه، موضوع، محتوا و جای­گاه راوی آن، و خاطرات مکتوب نیز با توجه به مطالب ثبت شده و آن­چه برای نگارنده در اولویت بیان قرار گرفته، طبقه بندی می­شوند» (کمری،1383: 67-62 ؛ قانونی ،1387: 20 به نقل از نورائی)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو