تحلیل مؤلفه های داستانی در روایت «اتوبوس شمیران»-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«خاطرات، می­تواند گنجینه­ای الهام­بخش برای داستان­نویسی، اشعار و سروده­ها، فیلم نامه­ها و نمایشنامه­ها و نیز، منبعی برای پژوهش­های اجتماعی، مردم­شناسی و رجال­شناسی قرار گیرد. این سخن که خاطره، به دلیل قابلیت تبدیل شدن به داستان، رمان و ایجاد ارتباط با خواننده، مشتری بیشتری نسبت به تاریخ دارد» (کرباسچی،1367: 30).
«شاید نامش از این امر باشد که گاه مورّخان برای هم­کاران خود تاریخ می­نویسند و مردم معمولی و عامّه­ی خوانندگان را نادیده می­گیرند. تواریخ مستند و علمی منتشر شده از محافل دانشگاهی، برای همه قابلیت درک و فهم نیست» (آزبورن،1378: 41-43).
«خاطرات به عنوان زیرمجموعه­ی زندگی­نامه­نویسی، به تدریج از ادبیّات به سمت تاریخ و تاریخچه­ی زندگی فرد، حرکت و میل کرده است و جنبه­های مستند، آن در کنار فنون نگارشی و داستان­نویسی، اهمیّت بیشتری یافته است» (همان: 19).
«خاطرات ابزاری است برای انتقال مفاهیم، تجربه­ها و آداب و رسوم جوامع به نسل­های آینده.

  • خاطره، بازگوکننده­ی احساسات و عواطف یک فرد، قوم و ملت در برابر یک حادثه است. بنابراین، به عنوان یک سند درجه­ی یک، هم از نظر جامعه­شناسی و هم از نظر روان­شناسی اهمیت می­یابد.
  • خاطره­نویسی زمینه­ساز تغییر و دگرگونی (نوشدن) نثر فارسی شده است پژوهشگران ادبیات بارها به اهمیت آثار خاطره­نویسان و هم­چنین سفرنامه­نویسان صدوپنجاه سال اخیر (مانند مسالک المحسنین و سیاحت­نامه ابراهیم بیگ) در تغییر و دگرگونی (نو شدن) نثر پارسی، اشاره کرده­اند.
  • خاطرات منابعی برای پژوهش­های ادبی در زمینه­های گوناگون به شمار می­آیند. (پژوهش درباره نثر فارسی ، ضرب المثل های عامیانه و …)
  • از آن­جا که خاطرات خود آیینه­ی افکار، احساسات و ویژگی­های روحی نویسندگان آن­هاست، منابعی ارزنده برای شناخت نویسندگان خاطرات و مردمان هم عصر آنها به شمار می­رود.
  • خاطره می­تواند ابزاری مهم برای نقد مسائل و مشکلات جامعه و حتی ارائه راه حل برای آن­ها باشد.
  • خاطره، فرصتی برای تأویل و تفسیر بهتر آثار هنری و ادبی هنرمندان و نویسندگان است. به طور مثال اگر نیما یوشیج خاطرات خود را منتشر می­کرد فرصتی برای تأویل و تفسیر بهتر آثار او فراهم می­شد.
  • خاطره می­تواند مانند یک رسانه به انتقال پیام صاحب آن کمک کند. یعنی پلی ارتباطی میان درون­مایه­های ذهنی نویسنده یا گوینده با اندیشه و ذهن شنونده یا خواننده باشد» (ایروانی،1386: 79-78).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو