دانلود پایان نامه-تحلیل مؤلفه های داستانی در روایت

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

داستان است از اين لحاظ كه از عناصر داستان در پرداخت زندگي­نامه­ي قهرمان استفاده مي­شود. و در مواقع لزوم به جزئيات و ترسيم صحنه­ها و ارائه تصوير­هاي داستاني از زندگي او مي­پردازد.
از فنون داستان­نويسي مانند بازگشت به گذشته (فلاش­بك) – در صورت لزوم- گفت­وگو (ديالوگ)، به كار رفتن زاويه ديد واحد  و احتمالاً تغيير زاويه ديد و ساير عناصر داستاني و ابزار آن استفاده مي­شود. هم­چنين شخصيت مورد نظر و روند گذران عمر او ممكن است با تدوين جديد داستاني تقدّم و تأخر پيدا كند تا كشش داستاني بيشتري پيدا كند. حتي ممكن است نقطه­ي شروع، لحظه­ي پايان عمر شخصيت باشد، در طول اثر بازگشت­هاي متعدّدي به طور متناوب به ابتدا، وسط يا سال­هاي مختلف عمر او بشود. دو ويژگي «پرداخت داستاني» و «تدوين داستاني» و هم­چنين استفاده از عناصر و ابزار داستاني در بيان فراز و نشيب زندگي شخصيت، سبب مي­شود كه بتوان اثر را زندگي­نامه­ي داستاني و نه زندگي­نامه­ي محض تلقّي كرد» (حداد، 1385: 19).
2-2-6. تاريخ، داستان، خاطره و زندگی نامه
«زندگي­نامه تاريخ نيست يا شايد اگر بخواهيم دقيق­تر بگوئيم؛ تاريخ، زندگي­نامه نيست. اما اين دو شاخه از نويسندگي، اشتراكات زيادي با يك­ديگر دارند و شايد هم خيلي ساده­انگارانه از هم جدا شده­اند» (آزبورن،1378: 41-40).
«در زبان فارسي ميان دو واژه «تاريخ» و «داستان» هيچ شباهت صوري­اي وجود ندارد. اما در زبان لاتين واژه­ي storia به هر دو معناي داستان و روايت تاريخي به كار مي­رفت. هم­چنين امروزه در زبان فرانسوي واژه­ي historie و در زبان ايتاليايي واژه­يstoria  به هر دو معنا به كار مي­روند. در انگليسي هم ميانhistory  و story نزديكي و شباهت آشكار است» (احمدي، 1387: 140). «اين قرابت بين دو قالب در ادبيات قديم ما نيز چنان است كه گاه تاريخ را با قصه سر مويي بيش فاصله نيست «احسن التواريخ و القصص» خود گوياي آميختگي دو عنصر داستان و تاريخ است زيرا تاريخ را در قالب داستان بيان كرده است و از اين قبيل است كتاب­هايي چون: تاريخ بيهقي، تاريخ جهانگشا و … بهترين نمونه­ي آميزش داستان و تاريخ را در رمان تاريخي مي­توان ديد» (محمدي فشاركي،1391: 73).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو