پایان نامه ارشد رشته ادبیات-تحلیل داستانی در روایت «اتوبوس شمیران»

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

  • در داستان هم بايد به خصلت­هاي شخصيت توجّه كرد، ولي دليلي ندارد كه تك­تك آن­ها برشمرده شود و روزگاري كه شخصيت در آن زندگي مي­كند، دقيقاً تصوير شود. در برخي داستان­ها تصويرهايي از فرد و زندگي شخصي وي منظور  نويسنده را به خوبي مي­نمايد و در برخي داستان­ها شرح روزگار و اوضاع و احوال اجتماعي و نقش شخصيت داستان، منظور نظر نويسنده است.
  • در زندگي­نامه­هاي خودنوشت، نويسنده شرح­حال خود را به رشته­ي تحرير درمي­آورد و به نقل حوادث زندگي و آثار خود مي­پردازد و از روزهاي كودكي، جواني، پيري و آن­چه براي او رخ داده ياد مي­كند. اين رويدادها به نسبت اهمّيت براي نويسنده، ممكن است بزرگ يا بي­اهميت جلوه داده شوند، ولي اغلب اغراق­آميز هستند. زندگي­نامه­هاي خودنوشت چنان­چه با بي­طرفي كامل نوشته شده باشند، چون در آنها واقعيّات جايگزين فرض و تخمين شده، مي­توانند صادقانه­ترين نوع زندگي­نامه شمرده شوند؛ گرچه ممكن است سخن گفتن از شخص خود، چندان خوشايند به نظر نيايد» ( حداد، 1385: ر ك. 17-18).

 
2-2-5. خصوصيات زندگي­نامه داستاني
«زندگي­نامه­ي داستاني چهار خصوصّيت برجسته دارد:
زندگي­نامه نيست
داستان نيست
زندگي­نامه است
داستان است
1-زندگي­نامه نيست، چون اين­گونه نيست كه شرح­حال مستند فرد يا افرادي را، به ترتيب و توالي تاريخي گزارش كند و حاصل اثر، تاريخ زندگي او بشود. بنابراين كليه­ي آثاري را كه تاريخ زندگي شخصيتي را به زبان تاريخي يا گزارش نقل مي­كند، جزء اين گونه ادبي تلقي نمي­كنيم.
2-داستان نيست، يعني داستان آزاد و محض نيست كه نويسنده راحت بتواند مرغ فكرش را به هرجا كه خواست پرواز بدهد و حداکثر استفاده را از عناصر خيال خود بكند، تا بتواند يك داستان كامل ابداع كند و هيچ­گونه تعهدي نسبت به واقعيت زندگي قهرمان احساس نكند.
3-زندگي­نامه است؛ به اين معني كه پس از مطالعه­ي اثر توسط خواننده آن­چه در مجموع در ذهن او باقي مي­ماند، تصوير نسبتاً كاملي از شرح زندگي قهرمان است كه با رعايت جنبه­ي مستند و واقعي زندگي او و ذكر سال­ها و زمان و مكان حوادث عمده­ي زندگي قهرمان و مختصات كامل انديشه و عمل و ساير ابعاد او نگاشته شده است.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو