مولفه های داستانی در روایت «مادام گرگه»-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«خودزندگی­نامه، شامل نوشته­هایی است که بیان حالت ذهنی و وضع زندگی نویسنده باشد» (مقدادی، 1378: 218) یا « شرح زندگی کسی به قلم خود وی» (کادن،1380: 99).
اتوبیوگرافی به آثاری گفته می­شود که شرح­حال افراد و رخدادهای زندگی آنان ضمن تحلیل و توصیف جریان­های فکری، سیاسی و اجتماعی زمان ایشان، به قلم خود آن اشخاص نوشته می­شود. اتوبیوگرافی، زندگینامه­ای است که توسط خود شخص  نوشته مي­شود.
در زندگی­نامه، دوره­های زندگی فرد مورد نظر قرار می­گیرد و اثر تجسم واقعی نویسنده است. هرچند «حتی وقتی که پیوند نزدیکی بین یک اثر هنری و زندگی خالق آن وجود دارد نباید چنین پنداشت که اثر هنری تقلید محض زندگی است» (ولک /وارن، 1373: 78). «اتوبیوگرافی شامل نمونه­هایی است از جمله: واقع­گرا، داستانی، روایت خودگرای تأملی و روایت به صورت سیر روحانی» (علی اکبری، 1386: 211).
فیلیپ لوژن در تعریف اتوبیوگرافی می­گوید: «روایت واپس­گرایانه­ی منثوری است که یک شخص خاص واقعی از هستی خود می­کند آن­گاه که این شخص بر زندگی فردی خود به ویژه بر داستان شخصیت خود تأکید می­ورزد» (دیوتادیه، 1378: 408).
«نوشتن داستان­های اتوبیوگرافیک از اوایل قرن هفدهم آغاز شد و در طول قرن هجدهم بر شمار نویسندگان و نوشته­های آن افزوده گردید. در این قرن، آثاری منتشر شد که تلفیقی از رمان و زندگی­نامه بود. از آثاری که در این زمینه ارائه شد می­توان رابینسون کروزوئه اثر دانیل دفو (1719) و سفر احساساتی اثر لارنس اشترن (1768) را نام برد. از دیگر نمونه­های آن می­توان «چهره مرد هنرمند در جوانی» اثر جیمز جویس، «در جستجوی زمان از دست رفته» اثر مارسل پروست، «مرد اول» آلبر کامو، «دانشکده­های من» اثر مارکسیم گورکی، «زندان» اثر سرگنی دولاتف و «دردل گردباد» اثر گیناگیتنر گینه برگ را نام برد و از نمونه­های فارسی می­توان به «زمین سوخته» اثر احمد محمود، « روایت» اثر بزرگ علوی، « شما که غریبه نیستید» اثر هوشنگ مرادی کرمانی و «سال­های ابری» اثر علی اشرف درویشیان اشاره کرد» (علی اکبری، 1386: 198).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو