دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-تحلیل مؤلفه های داستانی در روایت

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اصطلاح و ریشه واژه خاطره
ابتدا به تعریف اصطلاح و ریشه­ی خاطره می­پردازیم. خاطره در فرهنگ­های مختلف به این صورت معنا شده است:
خاطره از کلمه­ی عربی «خاطر»گرفته شده است. ریشه­ی آن فعل «خَطَرَ/یخطِر» است» (معلوف،1383: ذیل واژه خاطره) که در معنای« به فکر کسی رسیدن، به فکر کسی راه یافتن، به خاطر کسی خطور کردن» به کار می­رود (همان).
«واژه خاطره از ریشه­ی «خاطر» است و خاطر در اغلب واژه­نامه­های فارسی، فکر، اندیشه، یاد و … معنا شده است. اغلب واژه­نامه­ها بر اساس تکرار این واژه در اشعار کهن فارسی و با استناد به کاربردی که در آثار بزرگان شعر داشته، آن را معنا کرده­اند.« خاطره، اموری را گویند که بر شخص گذشته باشد و آثاری از آن در ذهن مانده باشد، گذشته­های آدم، وقایع گذشته که شخص آن را دیده یا شنیده است»(لغت­نامه دهخدا،ذیل واژه خاطره)
 
2-2-8-2. تعریف خاطره
درباره خاطره تعریف­های زیادی ارائه شده است:
«خاطره عبارت است از حوادث، رویدادها و حتی سیر عادی زندگی روزمره که با گذشت زمان، در قسمتی از ذهن جای گرفته و ماندگار شده است، به نحوی که در هر لحظه از زمان حال و بنا به نیاز شخص و یا به طور غیر ارادی، به یاد می­آید و در برابر فرد جان می­گیرد. در این میان، خاطرات آن بخشی از وقایع که نقش مهمی در زندگی بازی کرده است، هرچند مدت زیادی از زمان وقوع آن گذشته باشد، همواره در ذهن زنده­اند و هرگاه صاحب خاطره در یادآوری آن اراده نماید، هم­چون روز اول در خاطرش به یاد خواهد آمد؛ گویی لحظه­ای بیش از آن نگذشته است و به یادآورنده، همواره می­تواند شرح کم و بیش دقیق و کاملی از آن، با ذکر جزییات بیان نماید» (قانونی،1387: 15).
گاه خاطره و خاطر یا حافظه را، یکی می­انگارند. در صورتی که « خاطره گرچه از جهت دلالت مفهوم و ساخت، متکی و مبتنی بر خاطر است و حتی گاهی آن را معادل خاطر دانسته­اند، مستقلاً دارای معناست. خاطره، بخشی از محفوظات است که از برجستگی و ویژگی خاصی برخوردار باشد» (واحد،کلهر، معادی خواه،1364: 143).
بر این اساس، منظور از خاطره به عنوان یک ژانر یا گونه­ی ادبی[1]، وقتی می تواند معنا یابد که آن خاطره به صورت مکتوب درآمده باشد و ویژگی­های یک اثر ادبی را در خود جای دهد. «خاطره به شکل مکتوب نیز اثری است که نویسنده با اتکا به حافظه، با مرور گذشته و وقایعی که بر او گذشته، نوشته است» (دهقان،1386: 136).
[1]literary genre
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو