بررسی زندگينامه-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«یکی از امتیازات برجسته­ی تعریف داستان از زبان اول شخص، احساس صمیمیتی است که بسیار سریع بین خواننده و شخصیت داستان به وجود می­آورد. در این نوع داستان­ها، خواننده احساس می­کند که پای درد دل دوستی نشسته وآن دوست، صادقانه او را در جریان آنچه دیده و حس کرده است، قرار می­دهد؛ و در واقع دردها، شادی­ها، غم­ها و آرزوهایش را با او در میان می­گذارد. این نوع داستان­ها تأثیر عاطفی بیشتری روی خواننده می­گذارد و ممکن است تا مدت­ها ذهن خواننده را به خود مشغول کنند» (همان: 101-100).
«ضمیر روایت­گر در این شیوه «من» است و خواننده کاملاً محدود به این راوی می­ماند. این شیوه فاقد بلند پروازی­های دانای کل است و تا حدودی جلو جولان نویسنده را می­گیرد. اما استفاده از آن نیروی بارآوری اثر را بیشتر می­کند و زمینه­ی پدیداری صمیمیت خاصی را بین خواننده و راوی فراهم می­آورد که نویسنده می­تواند از آن «سوء استفاده» کند» (مندنی­پور،1383: 100). «این شیوه محدود کننده­ترین روش روایت داستان است. ویژگی­هایی این شیوه­ی روایت عبارت است از صمیمیت، محرمیت، پیش­داوری و غیرقابل اعتماد بودن، و نداشتن امکان اطلاع از همه چیز، است» (گرکانی،1388: 38).
«شگرد انتقال سخنان و افکار از زبان راوی، بازنمایی گفتار و افکار[1]  نام دارد. گاهی راوی سخنان و افکار اشخاص را سر راست در اختیار خواننده می­گذارد؛ گاهی غیرمستقیم و گاهی نیز به هر دو صورت. این شیوه­ی ترکیبی صدای شخصیت (نقل مستقیم) و صدای راوی (نقل غیرمستقیم) را سخن غیرمستقیم آزاد می­نامند»(حری،1387: 74).
 
2-1-3-3-2. منِ قهرمان (اول شخص درگیر)
«این روایت­گر، دارای نقش کلیدی و کنش­گر در سیر حوادث داستان است» (میرصادقی،1382: 302). پس از آن­رو که خود یکی از اشخاص داستان است، نمی­تواند داستان را از دیدگاه بیرونی روایت کند و تنها به ذهن خود دسترسی دارد و تنها قادر است تا به داستان، از زاویه­ی درونی بنگرد؛ در نتیجه، قدرت چرخش چندانی ندارد» (اخوت،1371: 109).
[1] speech and thought representation
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو