تحلیل شخصیت یا شخصیت پردازی-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اتوبوس شمیران (2-22)
«اتوبوس شمیران» اولین روایت مجموعه کتاب خاطره­های پراکنده است. روایت تداعی خاطرات گذشته و عشق و تنهایی است، هم­چنین طبقات اجتماعی و فاصله طبقاتی در بین افراد جامعه از موضوعات اصلی این روایت هستند.
این روایت از جمله روایت­هایی است که هم جنبه­ی خاطره دارد و هم داستان. بنابراین ما در این­جا بررسی­هایمان را به دو بخش تقسیم می­کنیم. ابتدا به جنبه­های داستانی می­پردازیم که کاربرد چه عناصری سبب داستانی شدن متن گردیده و سپس به جنبه­های خاطره­ای می­پردازیم که به کارگیری چه عناصری سبب خاطره بودن متن شده است.
 
4-1-1-1. مؤلفه­های داستانی در روایت «اتوبوس شمیران»
4-1-1-1-1. پیرنگ
همان­طور که در فصل دوم اشاره کرده­ایم، پیرنگ در داستان؛ یعنی روایت حوادث، با تأکید بر رابطه­ی علیّت. روایت اتوبوس شمیران، پیرنگی ساده و بسط نیافته دارد. کنش داستانی در این روایت تأثیر رویدادها بر شخصیت اصلی (راوی) است. پیچیدگی ندارد. می­توان گفت هجوم خاطرات در ذهن راوی، پیرنگی کاملاً درونی و ذهنی به وجود آورده است. راوی در ابتدای داستان با دیدن برف و اتوبوس خط هفتاد، یاد دوران کودکی خودش می­افتد و آن خاطرات را تا پایان روایتش تعریف می­کند و دوباره در پایان داستان به زمان خودش برمی­گردد. فرم روایت دایره­وار است(حال،گذشته، حال). پیرنگ باز است. گره­گشایی در آن وجود ندارد.
راوی عاشق راننده­ی اتوبوس است، کشمکش ذهنی و عاطفی است. در این روایت از گره و نقطه اوج و حالت تعلیق و هول و ولا خبری نیست. بلکه همه چیز مثل زندگی، جریان عادی دارد. در صفحه اول متن همان­طور که می­گوید به درختان عریان باغمان فکر می­کنم که به خواب رفته­اند و غرق در رویای بازگشت پرندگان مهاجرند…گویی خودش هم مثل مهاجری است که غرق در فکر بازگشت به دوران کودکی است و آن را به یاد می­آورد. و این مقدمه­ای بود برای یادآوردن خاطرات. گویی نویسنده مستقیم وارد خاطره نمی­شود بلکه آرام و با مقدمه­چینی از زمان حال به گذشته می­رود و از استعاره­ای ساده بهره می­گیرد، به سادگی خاطره.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو