دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-تحلیل شخصیت یا شخصیت پردازی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

زبان
«زبان» مهم­ترین و اصلی­ترین عنصر داستانی در آثار ترقی به حساب می­آید. زبان او ساده، جذّاب و شیرین است اما به نظر می­رسد گاهی سایر عناصر داستانی را تحت الشعاع قرار می­دهد. او به سادگی در نثر معتقد است:« زبان برایم مهم­ترین عنصر است. اما زبان خاموش و متواضع، بدون ادا و تظاهر. «دشمن نثر زنگوله منگوله­ای هستم، نثری پر از زرق و برق یا پیچ و خم…»ویژگی برجسته و قابل توجه نثر او ترکیب کلمات ادبی خود او زنگ دلنشینی را به وجود می­آورد.»(خلیلی به نقل از دهباشی،1382: 390)
در روايت از زباني فشرده و شاعرانه استفاده مي‌کند. قصه‌ي کوتاه قالب دل­خواه اوست. عباراتش کوتاه و صريح و روشن‌اند. زبان توصيفش بسيار مرتبط با موضوع است و در پيش­برد روايت به خوبي در خدمت متن قرار مي‌گيرد.
«قصه آب روان است، نه شن زير زبان …. زبان برايم مهم‌ترين عنصر است، اما زباني خاموش و متواضع و بدون ادا و تظاهر. دشمن نثر زنگوله منگوله‌اي هستم، نثر پر از زرق و برق يا پيچ و خم. هياهو بر سر هيچ. خواننده چه گناهي کرده؟… ديوان شمس کتاب محبوب من است، پر از کلمه‌ها‌ي مدرن است. ترکيب واژه‌ها‌ي جديد يا عاميانه با کلمات سنگين شاعرانه در اين کتاب فوق‌العاده است. دو دنيا را درهم ادغام مي‌کند. تنها ترسم از اين است که مبادا زبانم ناآگاه زيادي شاعرانه شود…» (آزرم، 1380: 46).
غير از توجه به رو ساخت‌ها‌ي زباني، ذهنيتش چنان جامع و زيرساخت‌ها‌ي نوشتارش تا آن اندازه پشتيبان ذهنيتش بوده که داستان‌هايش پس از ترجمه و قرار گرفتن در دستگاهي با معادل‌ها‌ي ديگري از مصاديق مورد نظر نويسنده و احتمالاً با بارهاي معنايي متفاوت، همچنان مورد توجه قرار گرفته‌اند. داستان کوتاه «بزرگ‌بانوي روح من» (ترجمه شده به فرانسه) نيز مورد ستايش و تقدير قرار گرفت و جايزه‌ي «بهترين قصه سال» ۱۹۸۵ فرانسه را از آن خود کرد.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو