بررسی زندگينامه و خاطره-پایان نامه رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

. داستان غنایی
«غنایی بودن یا غنایی نبودن هیچ داستانی از موضوع آن داستان ناشی نمی­شود، بلکه عمدتاً حاصلِ لحنی است که راوی اتخاذ می­کند. موضوع داستان می­تواند هر چیزی باشد: از عشق گرفته تا جنگ یا انقلاب یا مرگ؛ اما وقتی  داستان صبغه­ای کاملاً فردی پیدا می­کند (مثلاً از طریق کانونی شدنِ احساساتِ خاصِ یک شخصیت درباره­ی بحران عاطفیِ ناشی از روابط شخصیِ او با دیگران، یا از طریق کاویدنِ تجربه و پنداشت فردی یک سرباز از مقوله­ای به نام جنگ)، آن­گاه دیگر باید گفت که لحن معینی در عمل روایت کردن داستان اتخاذ شده و اگر به کاربردِ آن لحن با صناعاتی همراه شود که صبغه­ای شعری دارند، داستان مورد نظر در زمره­ی داستان­های غنایی می­گنجد» (پاینده،1391 :68).
 
2-1-3-3-9. زمان و جریان سیال ذهن
«زمان، مهم­ترین خصیصه­ی رمان و مخصوصاً رمان­های جریان سیال ذهن در عصر حاضر است. این عنصر یکی از عناصر تعیین کننده و انسجام­بخش در هر اثر ادبی است، اما آن­چه در این نوشته در کانون توجه است، «زمان» به مفهوم جدید آن یا به عبارتی مفهوم قرن بیستمی آن است که زمان حسی یا ذهنی هم نامیده می­شود. زمان ذهنی یا زمان حسی با تیک­تاک­های ساعت مچی قابل سنجش نیست و جریان نامنظم خاطرات و رویاهاست. این زمان از هیچ نظمی پیروی نمی­کند و گاهی یک ساعت در ذهن یک شخصیت یک روز طول می­کشد یا برعکس گذشته و حال و آینده در این زمان غیر قابل تفکیک اند».(حسن لی،1388)
«مدرنیست­ها با نقض ساختار خطی زمان و با استفاده از تکنیک­هایی مانند سیلان ذهن و تک­گویی درونی، روایت را به کلاف درهم پیچیده­ای از خاطرات بدل می­کنند. در هر دو تکنیک مدرنی که نام بردیم، راوی (که معمولاً خود شخصیت اصلی است) در برهه­ای مختلف زمان عقب و جلو می­رود. زیرا هجوم خاطرات به او مجال نمی­دهد روایتش را با نظم و ترتیبی منطقی بیان کند. در داستان کوتاه مدرن زمان مقوله­ای کاملاً ذهنی و سیال است که هم می­تواند به پیش برود و هم پس»(پاینده،1391: 24).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو