پایان نامه رشته ادبیات-بررسی اثر چهره‎ي سعدي در آينه‏ هاي موج‎دار

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

بازخوانی زندگی، اندیشه و سخن حافظ شیرازی در کتاب «چشمه‌ی خورشید» گامی دیگر در معرفی این شاعر جهانی است که از دریچه‌ای جدید به افکار او نگریسته و پویایی روح و روانش به نمایش گذاشته شده است. بسیاری از پرسش‌های عام و خاص در پیوند با  حافظ در این کتاب پاسخ‌هایی حکیمانه و مستدل و درخور شأن و موقعیت او می‌گیرند.این کتاب در پنج فصل با نظم و نسق خاص و با زیبایی بیان و بهره‌وری از بافت و سیاق ادبی به رشته‌ی تحریر درآمده است.(همان:13)
در فصل اول، خانواده‌ی حافظ، دل بستگی او به شیراز، مذهب وی، چگونگی شکوفایی او، نحوه ی ارتباطش با حاکمان شیراز، درگذشت او و سرگذشت آرامگاهش مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. نگارنده‌ی کتاب با استناد به ابیات حافظ ثابت کرده که او قطعاً متأهل بوده، اما این مطلب را قبول ندارد که نام همسرش «شاخ نبات» بوده است؛ و کاربرد این واژه را در ابیاتی که بوی ملکوت می‌دهد دلیلی بر مدعای خویش می‌داند و استنباط نام همسر حافظ از این ابیات را، دریافتی ساده انگارانه می‌خواند.(همان:22)
در فصل دوم به اندیشه‌های اجتماعی و عرفانی حافظ پرداخته شده، پویایی ذهن او به نمایش گذاشته شده و از دوگانگی واژه‌هایش سخن رانده شده است. این همه تناقض و ناسازواری که از دید بسیاری از کسان شایسته پنداشته نمی‌شود از دیدگاه نگارنده‌ی کتاب، نشان دهنده‌ی طبیعت متعادل و سرشت پویای حافظ است. افزون بر این باید به یاد  داشته باشیم که سروده‌های حافظ در یک زمان سروده نشده و هر یک از آن‌ها مربوط به دوره‌ای از زندگی حافظ است. (همان:30)
در فصل سوم زیبایی شناسی سخن حافظ دیده و دل را می‌نوازد. پیوند استوار واژه‌ها و هم‌نشینی هنری آن‌ها از یک سو و تراکم معانی گوناگون در واژگانی اندک از سویی دیگر شعر حافظ را به سخنی جادویی در زبان فارسی تبدیل کرده است. او هوشمندانه از توانایی‌های هنری خود کمک گرفته و به شایستگی توانسته است تجربه‌های عمومی مردم را به شیواترین شیوه بیانی، بازگوید و خود را به گستردگی در ذهن و زبان آنان جاری سازد. (همان:134)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو