چهره‎ي سعدي در آينه‏ هاي موج‎دار-پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

مثنوي مهر و ماه، (تصحيح، مشترك با کاووس رضايي)، انتشارات نويد، شيراز، 1386 
معرفی  اثر:
این کتاب با همکاری کاووس رضایی و قطب علمی پژوهش‌های فرهنگی و ادبی فارس، بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز در 192 صفحه، با 1500 نسخه در سال 1386 به چاپ رسیده است. مهر و ماه «دومين منظومه‌ي پنج گنج» حسينی شيرازی است که در 47 سالگی شاعر سروده شده است و نیز منظومه‌اي است عرفاني با حدود 2700 بيت در بحر هزج مسدس که سروده شده است؛ و دارای مقدمه‌ای بلند است که نزدیک به یک سوم از منظومه را در بر می‌گیرد.(کتاب حاضر:16)
مهم ترین موضوعاتی که در بخش مقدمه آمده شامل توحیدیه، شکایت از اوضاع زمانه و اهل روزگار که به شاعر تهمت کفر و الحاد زده اند، نعت رسول‌اکرم و منقبت ائمه‌ی اطهار(ع)، شرح عشق حقیقی و مراحل آن و اشاره به مشکلات سلوک و ضرورت پیروی از پیر طریقت، مدح فتحعلی‌شاه و توضیح درباره سبب نظم داستان مهر و ماه می‌باشد. اين منظومه روايت دل‌دادگي ماه پسر پادشاه چين به مهر دختر پادشاه روم است كه پس از وصال، به جان سپردن هردوي آن‌ها منجر مي‌شود.( همان:17)
2-22- مثنوي اشتر نامه (تصحيح، مشترك با کاووس رضايي)، انتشارات زوار، تهران، 1386
معرفی اثر:
این کتاب با همکاری کاووس رضایی و قطب علمی پژوهش‌های فرهنگی و ادبی فارس، بخش زبان و ادبیات  فارسی دانشگاه شیراز در 260 صفحه با 2000 نسخه در سال 1386 به چاپ رسیده است.
«اشتر نامه» سومين مثنوي از پنج گنج محمد حسيني شيرازي است، که منظومه‌ا‌ي عرفاني در بيان عشق، سلوك و مشكلات طريقت است، دارای يك مقدمه‌ي بلند و چهل مقاله که از ديدگاه ساختاري با مثنوي مهر و ماه دومين منظومه از پنج گنج حسينی همانندي آشكار دارد. هر يك از اين مقاله‌هاي چهل‌گانه از سه بخش تشكيل شده است: نخست بخش منثور؛ دوم بخش اوليه‌ي منظوم كه با عبارت خيزشتربان كه… آغاز شده است؛ و بخش سوم كه بيان حكايتي منظوم در پيوند با موضوع همان مقاله است. شتر توصيف شده در اين اشترنامه را در بسياري موارد مي‌توان نمادي از نفس، جسم، و تن به شمار آورد. در مقاله‌ي چهاردهم اين نماد، بسيار روشن و آشكار بازنمود شده است. در مقاله‌ي ياد شده، شاعر از شتربان درخواست مي‌كند كه بر شتر او بار اضافي بنهد تا سركشي‌هاي او مهار شود و دلداده را به دلدار برساند.(کتاب حاضر:25)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو