دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-مولفه های داستانی در روایت

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

فضا
«زمینه (صحنه) سطح عینی زمان و مکان است؛ محیط( فضا) تأثراتی است که به شخصیت هنگام گردش، هنگام جدال، و یا هنگام وقوع حوادث، بر روی زمینه دست می­دهد. زمینه (صحنه)، عینی و سخت تجربی است و حتی تا حدی می­شود گفت واقعی است؛ محیط یا فضا برداشت ذهنی و یا عاطفی شخصیت­ها و یا نویسنده و حتی گاهی خواننده از زمینه است» (براهنی، 1363: 31).
«مفهوم فضا در داستان به روح مسلط و حاکم بر داستان اشارت دارد. فضا سایه­ای است که داستان در اثر ترکیب عناصرش بر ذهن خواننده می­افکند. فضای داستان به تبع درون­مایه داستان می­تواند سرد و بی­روح پرامید یا اضطراب­آور باشد»(مستور، 1379: 50)
 
2-1-3-11. مؤلفه­ی زمان روایت
«ویژگی روایت کلامی به این است که در آن، زمان مؤلفه­ی اصلی ابزار بازنمایی (زبان) و شیء بازنموده (حوادث داستان) به شمار می­آید. بنابراین، در ادبیات روایی، زمان در پرتو روابط گاه­شمارانه میان داستان و متن معنا می­یابد». (ریمون­کنان، 1387: 62). از این­رو، دوگونه زمان­مندی مطرح می­شود: یکی زمان­بندی دنیای بازنموده شده­ی داستانی و دیگری زمان­بندی سخن بازنموننده­ی آن، این تفاوت میان ترتیب رخدادها و ترتیب کلام آشکار است؛ اما به رغم این آشکارگی، ورود این تفاوت به ساحت نظریه­ی ادبی هنگامی پذیرفته شد که فرمالیست­های روسی از آن به عنوان یکی از شاخص­های اساسی برای تقابل گذاشتن میان حکایت (ترتیب رخدادها) و متن حکایت (ترتیب سخن) بهره جستند. «در روایت­شناسی، توالی و نظم و ترتیب ارائه رخدادهای جهان داستانی زیرعنوان مؤلفه­ی زمان داستان مطرح می­شود. بحث اصلی مؤلفه­ی زمان، که بر اساس آرای ژرار ژنت (1988-1989م) استوار می­باشد این است که میان زمان گاه­شمارانه­ی سطح داستان و زمان نه حتمی گاه­شمارانه­ی سطح متن ارتباط برقرار می­کند. زمان داستان رابطه­ی گاه­شمارانه­ی میان حوادث داستان است بدان گونه که در اصل رخ داده است و زمان متن چگونگی جایگزین کردن این حوادث در سطح متن». (حری،1387: 97)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو