کارنامه ی تحلیلی نیما پژوهی-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

این مسأله با مقایسه‌ی کاربرد رنگ سیاه قابل مشاهده است. مثلاً رنگ سیاه در مجموعه‌های «مرگ رنگ» و «آوار آفتاب»، بیش از 40 درصد کل رنگ‌ها را به خود اختصاص داده است. اما از نظر مفهومی به دو گونه ی مختلف است. در مجموعه ی «مرگ رنگ» سیاهی در هیأت شب، سنگین و چیره، همه چیز را در برگرفته و شاعر به واگویی مرگ و نیستی از زبان پرنده‌ای سیاه در دل شبی سیاه، گوش سپرده است. اندوه و غم شاعر که او را به ورطه‌ی ناامیدی کامل کشانده، اندوهی سطحی و حاصل فضای بیرونی است که شاعر خود را در آن اسیر می‌بیند و هیچ گریزگاه و مأمنی را پیش چشم نمی‌بیند. اما این مفهوم در مجموعه‌های بعد دگرگون می‌شود و شروع این دگرگونی به صورتی ملایم در کتاب بعدی شاعر یعنی «زندگی خواب‌ها» دیده می‌شود و به صورت کامل در مجموعه‌ی «آوار آفتاب» جلوه می‌کند.
در این مجموعه، رنگ «سیاه» از حوزه‌ی اجتماعی و بیرونی، به سمت درون لغزیده و فضا را به سوی نوعی عرفان برده است. بنابراین شب و سیاهی با توجه به کلمات و فضاهایی که در آن‌ها تعبیه شده، تلخ و رمنده نیست، بلکه مأنوس و مألوف است. هم چنین حضور رنگ «زرد» درجایگاه آخر، در مقابل«سیاه» این حالت را نشان می‌دهد که به تدریج در مجموعه‌های بعدی به طور کامل محقق می‌شود، به این ترتیب که رنگ «سرخ» و سرانجام «سبز» پرکاربردترین رنگ‌ها می‌شود و کلام آخر آن که، با درنگ در کاربرد رنگ می‌توان کارکردها، حرکت‌های ذهنی و تحولات درونی سپهری را در  سروده‌هایش بازشناخت و آن‌ها را باز نمود.(همان:104-103)
3-13- لالايي‌هاي مخملين (نگاهي به خاستگاه و مضامين لالايي‌هاي ايراني)، مجله‌ي زبان و ادبيات فارسي دانشگاه سيستان و بلوچستان، سال اول، شماره‌ي 1، نيمه‌ي دوم1382.
چکیده:
شعر مکتوب کودک در ادبیات ایران از دوره‌ی بیداری آرام آرام پدیدار شد و از آغاز  سده‌ی چهارده هجری، کم کم نوشته‌هایی درباره‌ی ادبیات کودکان و نوجوانان به نگارش درآمد.لالایی‌ها در کنار متل‌ها، منظومه‌ها، ترانه‌های عامیانه کودکانه و … یکی از گونه‌های منظوم ادبیات کودکانه هستند که از سرچشمه‌های عاطفه، احساس و مهر جوشیده‌اند و در حوزه‌ی ادبیات عامیانه قابل بررسی‌اند. مخاطبان اصلی لالایی‌ها، هم زمان شعر، موسیقی و رقص را به اجرا در می‌آورند. و از آن جایی که در بستر ادبیات عامیانه و شفاهی جریان دارند، متأسفانه کم‌تر به کتابت رسمی در آمده‌اند، از همین رو، بسیار آسیب پذیر و فراموش شدنی می‌نمایند. موارد زیر را می‌توان از مضامین لالایی‌های ایرانی برشمرد: آرزوها و آرمان‌های مادرانه، همچون بزرگ شدن، سواد آموختن، قرآن خواندن و همسر گزیدن فرزند، بازگشت پدر از سفر، بیان دردها، رنج‌ها و خستگی‌های مادر، تشبیه کودک به گل‌های گوناگون، دعوت کودک به خواب و…(مقاله‌ی حاضر:61)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو