پایان نامه رشته ادبیات-بررسی کارنامه ی تحلیلی نیما پژوهی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

با آن که نهج البلاغه کتاب تعالیم معنوی، آداب زندگی و اخلاق عملی است، از نظر پرداخت‌های هنری و آرایش‌های کلامی نیز از بهترین و زیباترین متون عربی است و در بخش‌های سه گانه‌ی این اثر شگرف و شگفت (خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌ها) گفتارهایی ارجمند و گرانقدر در هنری‌ترین جلوه‌های کلامی با شایسته ترین آرایه‌های بیانی، باز نموده شده است و بالاخره این چنین است که این اثر، یک اثر جاودان ادبی و هنری است.(همان:123)
3-9- شگردهاي هنري سعدي، سعدي‎شناسي ( دفتر ششم )،شیراز،1382
چکیده:
بازشناسی ادب و فرهنگ گذشته و یادآوری افتخارات پیشین تنها زمانی شایسته است که برای بهره‌گیری و توشه‌برداری باشد، تا با ترفندی در خور، راه رو به پیش خود را با چشمانی بازتر و نگاهی ژرف تر در نوردیم، اما چنان چه به بهانه‌ی شکوه فردوسی، عظمت سعدی و عزت حافظ، همانند برخی از پس ماندگان بخواهیم به گذشته برگردیم و در همان جا بمانیم. ناگوارترین شیوه‌ی زیستن را پیش گرفته‌ایم که زیستن درگذشته و در نیافتن اکنون، چیزی جز کوری و دوری و چیزی جز پستی و پلیدی بر جای نمی‌نهد و دور بارد از همه ما این گونه زیستن! سعدی را بدان جهت پاس می‌داریم که راستی را ستوده است و ما را به یک زندگی روشن، راست و شیرین فراخوانده است. از سعدی می‌آموزیم که امروزمان را و فردایمان را چگونه شیرین و روشن کنیم. سعدی را استاد مسلم سخن دانسته‌اند و این لقب از همان گذشته‌های دور، برای سعدی، همچنان تکرار شده است. (مقاله‌ی حاضر:73)
در میان سخنوران زبان فارسی تنها کسی که هم در نثر و هم در شعر، اثر عالی و درجه اول آفریده است، سعدی است. شعر بلند سعدی به روانی نثر و نثر زیبای او به شیوایی شعر پدید آمده است و  شگفت آن که صورت و معنا در آثار او با همه وسعت، هم دوش هم در بالاترین مرتبه‌ی کمال نشسته‌اند. همین توانمندی گسترده است که او را در سنجش با دیگران این گونه یگانه برکشیده است.حضور همیشگی سعدی در میان مردم و آمیزش او با گروه‌ای مختلف اجتماع، تأثیر بسیاری در عمومی‌تر شدن سخن او گذاشت است. سادگی بیان از ویژگی‌های شعر غنایی است، اما سادگی شعر سعدی گونه‌ای دیگر است. آن گونه که صفت سهل ممتنع، نامدارتر از همه به سخن اختصاص یافته است. اما سعدی سرودهایی هم دارد که آن‌ها را با ترفندهای ویژه‌ی هنری آراسته و با گونه‌هایی از آشنایی زدایی و هنجار شکنی، در سخن خود رستاخیز ایجاد کرده است. یکی دیگر از شگردهای هنری سعدی پنهان کردن پیوندهای هنری واژگان در لایه‌های زیرین بیت است که بیشتر از رهگذر خانواده‌ی ایهام پدید می‌آید. (همان:74)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو