پویایی در غزلیّات تبریزی-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
حرکت و پویایی در غزلیّات شمس تبریزی

قسمتی از متن پایان نامه :

در غزل که بیان احوال روحی است، عاطفه بر معنی غلبه دارد و زبان بیشتر در خدمت عاطفه است تا معنی. در غزلیّات عرفانی به سبب تجربیات خاص روحی، عنصر عاطفه کاملاً غلبه دارد و زبان در بسیاری موارد نقش معنی‌رسانی خود را از دست می‌دهد. در این شعرها زبان رمزی است و تنها از طریق تأویل می‌توان معانی آن را کشف کرد.
« ادراک و عاطفه به هم وابسته‌اند و این وابستگی سبب می‌شود که کلمات نیز بار ادراکی و عاطفی خود را داشته باشند و در شنونده و خواننده‌ی شعر علاوه بر ادراک، عاطفه‌ای نیز پدید آورند. در این میان شاعر به مقتضای زندگی شاعرانه‌اش که عواطف در آن ژرفا و گستردگی بیش تری دارد، معمولا  کلماتی را که بار عاطفی بیش تری دارند، بر می‌گزیند»( ترابی، 1370 :72).

2-1-5-1-2) نقش عاطفه ی پویا در تصویر سازی

تصویر شعری زمانی هنری است که شور و عاطفه‌ای انسانی در آن نهفته باشد و شوربرانگیزد و لذت بیافریند. تصویر بی‌پشتوانه‌ی عاطفی، بی‌روح و سرد و غیرعاطفی است و از پویایی و حیات بی‌بهره است.
«در فرآیند آفریدن تصویر، شیء از طبیعت وارد ذهن و ضمیر شاعر می‌شود و پس از گذر از منشور جان هنرمند، به رنگ «جان هنری»  او در می‌آید، آن گاه به یک شیء هنری بدل می‌گردد. گویی چیزی از روح انسانی و احساس و عاطفه‌ی بشری در شیء دمیده می‌شود. در اثر این تأثیر «شیء طبیعی» تغییر ماهیّت می‌دهد و به «شیء خیالی» تبدیل می‌شود. شی خیالی سرشار از عاطفه‌ی انسانی است، احساسی بر دوش حمل می‌کند و از این رو احساس مخاطب را برمی‌انگیزد» ( فتوحی، 1386 :69).
بنابراین هر چقدر عاطفه‌ی شعری، عام‌تر باشد، از حرکت و حیات بیشتری برخوردار است و تصاویری که بار عاطفی بیش تری دارند، نماینده‌ی پویایی عاطفه‌ی شاعر هستند.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1) نمود‌های پویایی در غزلیّات شمس چیست؟
2) بیش‌ترین و کم‌ترین نمود‌های پویایی در کدام‌یک از عناصر شعری غزلیّات شمس انعکاس یافته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه حرکت و پویایی در غزلیّات شمس تبریزی 

(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه حرکت و پویایی در غزلیّات شمس تبریزی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :  حرکت و پویایی در غزلیّات شمس تبریزی   با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

بستن منو