پرکاربردترین قالب در آثار علیرضا قزوه -دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی و تحلیل سبک­ شناسی آثار علیرضا قزوه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

علی رغم این تلاش­ها قزوه در میان شاعران دفاع مقدس هنوز هم چهره مشخص و متمایزی نداشت. این چهره از سال 1366و با شعر مشهور » مولا ویلا نداشت« به تشخیص و تمایز می­رسد. با این شعر، قزوه راه صد ساله را در یک شب طی می­کند.
بیا به آفتابی نهج البلاغه برگردیم/ چرا نهج البلاغه را جدی نمی­گیریم/ مولا ویلا نداشت/ معاویه کاخ سبز داشت/ پیامبر بر شکمش سنگ می­بست/ امام سیب زمینی می­خورد/ البته به شما توهین نشود (همان: 61)
قزوه با نگاهی تیزبین، خودی و غیر خودی را به باد انتقاد می­گیرد و با نقد امروزی، روزگار عدالت و عشق را ترسیم و آرزو می­کند.
امشب به علی(ع) خواهم گفت/ اینجا کسی انبا نان به دوش نمی­گیرد/ اینجا چقدر دروغ می­گویند/ اینجا عقیل درد فقیری نمی­کشد/ اینجا نهج البلاغه را در کتابخانه­های چوبی گردویی زجر می­دهند (همان: 73)
قزوه کی از شاعران موج سوم­ (شعر انقلاب و دفاع مقدس) شمرده­می­شود و تا کنون از وی چه در قالب شعر سپید و چه در قالب غزل، اشعار بسیاری منتشر شده­­است.
قزوه شعرهای فراوانی در زمینه جنگ، فلسطین به انتشار رسانده­است و به همین خاطر به وی لقب» شاعر اعتراض«داده­اند. طرح مضامین مذهبی از خصوصیات اشعار اوست.
در دوران دفاع مقدس کسانی بودند که با تظاهر به دین­داری سعی در ایجاد فضایی امن برای عملی کردن اهداف شوم و شیطانی خویش داشتند. در آن زمانی که سنگر­داران و رزمندگان با خون و جان خود سعی در حفظ بنیان اسلام و انقلاب داشتند، عده­ای هم گوشه­های خانه­ها و بازار­ها به عیش­و­نوش خود مشغول بودند.
شاعران دفاع مقدس از جمله علیرضا قزوه با ترسیم چهره­ی عافیت طلبان بی­درد در شعر­شان به آنها اعتراض کردند و این چنین شمشیر تیز خود را بر روی آنها گشوده­اند:
او در پاک کرئن حساب مردم­/ مهارتی خاص دارد­/ و از ولاالضالین همه ایراد می­گیرد­/ هر وقت جنگ جدی می­شد/ به جبهه می­رفت­/ و یک تغار آب پرتقال تگری می­خورد­/ او از بنیاد نبوت صلوات می­فرستد­/ و گاه مار­کوس را محکوم می­کند­/ تا سیاستش عین دیانتش باشد/ … ­بعضی­ها برای جنگ شعار می­دهند­/ و خودشان از جاده شمال به جبهه می­روند. (قزوه، ج، ­1390: 80)
 

3-2-1-2-علیرضا قزوه و اشعار آیینی و مذهبی

یکی از موضوعاتی که علیرضا قزوه در اشعار خود مطرح کرده­است، شعرهایی­است که درباره­ی امامان و معصومین­(ع) است. شعرهایی که نشان از مذهبی بودن و آیینی بودن اشعارش است. قزوه در این سروده­های خود از حضرت زهرا(س) می­نویسد و از عشق و علاقه­اش به آن بانوی دو عالم می­نویسد:
الله­اکبر از تو که الله­اکبری                    ای مادر پدر که پدری را تو مادری
(قزوه، ث، 1389: 223)
خورشید را ز شعله­ی آه تو آفرید. (همان: 215)
و از اوج عصمت و پاکی­اش می­نویسد و از عجزش در وصف آن معصوم می­گوید:
تقوای محض! عصمت خالص! گل خدا!             آخر چگونه شعر کنم قصه­ی تو را؟
(همان: 215)
قزوه حضرت زهرا(س) را نمونه جمال الهی می­داند و آن زمان که دختران را زنده به­گور می­کردند پیامبر عزیز اسلام ایشان را ارج نهاد در آغوش گرفت و در میان آن قوم جاهل مورد احترام قرار داد تا از آن زمان، زن به مقام واقعی خود رسید:
تو آمدی و زن به جمال خدا رسید              انسان دردمند، به درک دعا رسید
(همان: 216)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1_ویژگی اصلی زبان شعری علیرضا قزوه چیست؟
2_ پرکاربردترین قالب در آثار علیرضا قزوه کدام است؟
3_مهم­ترین ویژگی­های ادبی و مهم­ترین خصیصه­ی فکری علیرضا قزوه کدام است؟
4-ویژگی­های زبانی، ادبی، فکری آثار منثور علیرضا قزوه کدام است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی و تحلیل سبک­ شناسی آثار علیرضا قزوه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-بررسی و تحلیل سبک­ شناسی آثار علیرضا قزوه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی و تحلیل سبک­ شناسی آثار علیرضا قزوه

بستن منو