دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«چون به کازرون رسیدند مشام جان ایشان از نفحات غلبات اوقات شیخ قدس الله روحه العزیز معطر گشت. شیخ قدس الله روحه العزیز به فراست احوال ایشان بدانست. خادم را بخواند و گفت برو که دو عزیز از راه دور آمده اند. ایشان را برگیرد و به اعزازی تمام به خلوت خانه ی من بر، بعد از آن بیا و مرا خبر کن.  شیخ ایشان را نوازش کرد و گفت آن عزیزان و دوستان من جون اند و حال ایشان چگونه است؟ خوش دل و مجموع خاطرند؟ هیچ پیغامی به ما فرستاده اند، آنچه فرموده اند بیاید گفت. شیخ این بگفت ایشان حیران بمانند از فراست شیخ.» (همان: 191)

در حکایتی دیگر ،مؤلّف از محمد بن ابراهیم نقل می کند که روزی شیخ مرشد برای مردم و اصحاب مجلس می گفت. آن گاه که وی از مجلس گفتن فارغ شد، ابوسعید خراسانی در قدم شیخ افتاد و از خدمت او عذر می خواست و گریه و زاری می کرد. اصحاب علّت این کار را از او جویا شدند. ابوسعید در جواب می گوید: آن گاه که شیخ در مجلس بود و و عظ می کرد در خاطرم گذشت که من در علم فاضلتر از شیخ مرشد هستم. در این اندیشه بودم که:

«شیخ مرشد نظر بدان قندیل کرد که در مسجد آویخته بود در برابر وی گفت : بنگرید که به زبان حال آب و روغن را با هم دیگر مقالت است. آب با روغن می گوید که من از تو عزیزتر و فاضل ترم و همه به من محتاج اند. چونست که تو بر سر من نشسته ای و بر بالای من مقام داری؟ روغن جواب وی باز می دهد و می گوید چنین است که تو می گویی، و لیکن من رنجها دیده‌ام که تو ندیده ای از درودن و خرد کردن و کوفتن و آتش دیدن و در زیر سنگ گران افشردن . بعد از این همه سختی ها این زمان با نفس خود می سوزم و دیگران را روشنایی می بخشم. ازین سبب بر بالای تو مقام دارم . چون شیخ مرشد قدس الله روحه العزیز این اشارت بگفت بدانستم که از حال من خبر باز می دهد. این عذر از آن جهت خواستم.» (همان: 140)

شخصی دیگر صحبت می کند که شیخ مرشد مرا در حالی دید که داشتم نسخ تفسیر ابوبکر نقاشی می کردم.  شیخ به من گفت به خودت زحمت نده چرا که این کتاب که تو می نویسی به زودی می آورند « بعد از دو سه روز ابوعلی بن محمد از سفر بیامد و دو سلّه دفتر با وی بود برفت و به خدمت شیخ مرشد بود. شیخ فرمود تا به بام حجره برد. من برفتم و سر یک سله بگشادم. نگاه کردم و تفسیر ابوبکر نقاش بر سر آن کتاب ها نهاده بود. عجب بماندم از کرامات شیخ که مرا از پیش خبر داده بود.» (همان: 146)

 

3-2-1-2- پیشگویی

در فردوس المرشدیه حکایاتی نقل شده که نشان می دهد افرادی از آینده خبر می دهند به عنوان مثال محمود بن عثمان از اشخاصی نام می برد که نقل کرده اند به نوعی از آمدن و ظهور شیخ ابواسحاق سخن گفته اند .

مولّف به نقل از محمد بن الفرح می نویسد: « شنفتم از بعضی از اصحاب شیخ ابوعمروبن علی که می گفتند شنفتیم از شیخ ابوعمر و بن علی رحمه الله علیه که می گفت نوری می بینم قوی از نورد کازرون که آن نور سر تا پای نورد گرفته است.» (محمود بن عثمان ، 1333: 58) که منظور او از آن نور، شیخ مرشد بوده است.

هم چنین از ابراهیم بن علی نقل می کند که گفت: «روز پنج شنبه دیدم که شیخ ابوعمر و رحمه الله موی سر باز کرده و دست بر می مالید. پس روی به دید اهرنجان کرد و گفت: لا اله الا الله به ببینید آن نور که می تابد و وقت آنست که ظاهر شود و مردم روی به وی نهند و از وی فایده ها بینند و اسلام ظاهر کنند و دین اسلام به وی قوّت گیرد. ای بسیار پادشاهان و وزیران و امیران قصد زیارت وی کنند و در بقعه ی وی حاضر شوند.» (همان: 58)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه