دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

جهان‌شناسی گنوسی

کيش گنوسي زماني شناخته و رايج شد که اديان ابتدايي و کهن، به شکل­ها و بن‌مايه­هاي اسطوره­اي و افسانه­اي و همين‌طور گروهي با خرافات و بت­پرستي، سراسر امپراتوري روم را فراگرفته بودند و در کنار اين گروه­ها، اديان فلسفي مختلف نيز در حال رشد و گسترش بود. ادياني چون فلسفه­ي رواقي، فلسفه­ي افلاطوني، فيثاغورسي و اورفئه‌اي و… که با عقايد کهن آميخته شده، و سعي در ارائه­ي تفسير و تعبيري تازه از آن­ها داشتند. عقايد يوناني و شرقي نيز با هم درآميخته بود و آيين­هاي راز‌آلود و مبهمي چون آيين­هاي دمتر، ايزيس مادر عظيم و… در ميان مردم رواج داده بودند. در همين هنگام مسيحيت نيز در سرزمين­هاي امپراتوري روم در حال گسترش و قدرت يافتن بود.

در قرن دوم تا هفتم ميلادي، در دو سوي شرق و غرب بين النهرين، دو دين قدرتمند زرتشتي و مسيحي حضور داشتند؛ از ترکيب اين دو، گروه­هاي گنوسي پديدار گشتند. همه­ي اين گروه­هاي گنوسي به نور و تجلي عاشقانه­ي آن در انسان و هدايت عرفاني انسان و بيرون راندن مادّه­ي ظلمت از جسم اعتقاد داشتند (فروزنده،1377،82).

از اين تعريف نتيجه مي­گيريم که کيش گنوسي، ساختاري عرفاني دارد و نوعي الهام دروني است که اسرار عالم الهي را براي عارف آشکار مي­کند و بايد به اين نکته اشاره کرد که پايه­گذاران اين آيين، جهان­شناسي، خداشناسي، انسان­شناسي و فرجام­شناسي دين خود را، در قالب اسطوره­ها و در چارچوب نماد و مجاز و تمثيل بيان کرده­اند.

گنوس (گنوسيس يا غنوص) به معني ” عرفان و معرفت” اصطلاحي است براي مشربي عرفاني که در سده­هاي نخستين مسيحيت در سوريه، مصر (به ويژه اسکنديه)، فلسطين، بين النهرين و جنوب غربي ايران رواج يافت. که در مدت زماني کوتاه دامنه­ي نفوذ آن به سرزمين­هاي ديگر نيز کشيده شد.

گنوسي به معناي معرفت، واژه­اي يوناني از ريشه­ي هند و اروپايي است که با واژه­ي Know در انگليسي و Jnana در سنسکريت هم‌ريشه است. اين اصطلاح بيانگر جريان فکري کهني است که بر آگاهي از رازهاي الهي تأکيد مي­ورزد. گنوسيس يا معرفت از راه تجربه­ي مستقيم مکاشفه يا تشرف به سنت رازآميز و باطني به دست مي­آيد. مکتب گنوسي، که به قول يوناس پيام خداي ناشناخته است، مجموعه­اي از اديان، مذاهب و نحله­هاي ديني­اي است که در قرون اول و دوم قبل از ميلاد و نيز در قرون اول تا سوم پس از ميلاد در فلسطين، سوريه، بين اانهرين و مصر وجود داشته است (کونگ،1384 ،74).

اين کيش آميزه­اي از عقايد فلسفي- ديني يهودي، مصري، بابلي، يوناني، سوري و ايراني است، که در همه­ي آن­ها نوعي کشف و شهود و معرفت باطني و روحاني و فوق طبيعي ديده مي­شود. آيين­هايي که نجات و رستگاري انسان و رهايي او از اين عالم خاکي را هدف و سر لوحه­ي عقايد و اعمال خود قرار داده و نوعي نگرش­هاي اشراقي را به همراه دارد. و به دليل اين آميزش همه­ي اين گرايشات را تحت عنوان گنوسي ذکر کرده­اند.

گنوستيسيزم پرورش يافته­ي غرب باستان است و ظهور آن را مربوط به دوره­ي هلني و پس از فتوحات اسکندر مي­دانند. عصر هلنيسم را دوره­ي زوال دنياي باستان مي­دانند، که به لحاظ سياسي جنگ­هاي آتن و اسپارت در آن رخ داده است (بابازاده مقدم،1389،20).

با وجود اينکه بيشتر فرقه­هاي گنوسي را مسيحي خوانده­اند، اما برخي از آن­ها، پيش از مسيحيت هم وجود داشته­اند، همان‌طور که برخي ديگر، از قبيل مانويت و فرقه­هاي صئبيها با همه تأثيرپذيري از مسيحيت، مسيحي نبوده­اند.

آيين گنوسي نخست در اسکندريه و در سامره (ايالت مرکزي دولت کهن يهود) رشد کرد. در مصر آيين گنوسي با آيين ايزيس و اُزيريس درآميخت. در اين آيين گنوسي دو اصل ضد و مستقل از هم وجود دارد. يکي اصل خوبي، و ديگر شر است (بهار،1387،75).

درباره­ي ارتباط يونانيان با مذهب گنوسي بايد گفت که “يونانيان برداشتي فلسفي، عقلاني، استدلالي از گنوس داشتند، که به واسطه­ي دريافت­هاي عقل و شعور، حاصل مي­گرديد؛ اما برداشت شرقيان در مصر، سوريه و ايران، از” گنوس” برداشتي ديني و عرفاني بود، که نه به واسطه­ي عقل و استدلال، که از طريق ايمان و بينشي شهودي- اشراقي کسب مي­شد. پس آموزه­ي گنوسي، مشربي رازگونه و مقدس جلوه کرد و آيين ره­يابي به راز هستي، کنه جهان و کمال مطلق قلمداد شد (هالروید،1388،17).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی